Çavuşoğlu Montrö’nün uygulanacağını açıkladı: “Artık bu bir savaşa döndü”

Boğazlar’ın Rus savaş gemilerine kapatılması için Ukrayna’dan gelen talebin ardından “Uzmanlarımız bir kere savaş hali var mı, onu çalışıyor” diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuya ilişkin yeni bir açıklama yaparak “Artık bu bir savaşa döndü” dedi ve Montrö Sözleşmesi’nin “bütün hükümlerini şeffaf bir şekilde uygulayacaklarını” belirtti

Çavuşoğlu Montrö’nün uygulanacağını açıkladı: “Artık bu bir savaşa döndü”

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Montrö Sözleşmesi’nin uygulanması konusuna dair konuştu.

Ukrayna Boğazlar’ın Rus savaş gemilerine kapatılmasına ilişkin talebini 25 Şubat’ta Ankara’ya iletmiş, Çavuşoğlu da aynı gün “Uzmanlarımız bir kere savaş hali var mı, onu çalışıyor” demişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bugün (27 Şubat) CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada Ukrayna topraklarındaki durumun “savaş”a dönüştüğünü ve Montrö Sözleşmesi’nin “bütün hükümlerini şeffaf bir şekilde uygulayacaklarını” söyledi.

Çavuşoğlu’nun konuya ilişkin açıklaması şöyle:

Kıyıdaş ve kıyıdaş olmayan ülkelerin savaş gemilerinin geçişi ile ilgili düzenlemeyi Montrö sözleşmesi yapıyor. Türkiye bugüne kadar sözleşmeyi harfiyen uygulamıştır. Bu şartlarda Montrö anlaşmasını uygulayacağız. 19. maddesi gayet açık. Başlangıçta Rusya’nın saldırısı oldu, uzmanlarla, askerlerle, hukukçularla değerlendirdik. Artık bu bir savaşa döndü. Bu bir askerî harekât değil, resmen savaş hali var. Bu durumda da tabii biz tarafların birisi hangisi olursa Rusya da olabilir Ukrayna da burada biz bu durumda Montrö anlaşmasını bu şekilde uyguluyoruz. Biz sözleşmeden bahsediyoruz. Eğer bu savaş gemisi, savaşın tarafı olan ülkedeki üsse gidecekse o zaman bu geçiş engellenemiyor. Burada o geminin üsse kayıtlı olup olmadığı belli. Suiistimalin de olmaması lazım. Üsse gideceğim deyip de Boğaz’dan geçtikten sonra savaşa dahil olmaması lazım. Türkiye’nin tutumunu ve Montrö anlaşmasının hükümlerini açıklamış oldum.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur