İşçi düşmanlığıyla bilinen Ünye Madencilik’te önce iş kazası, sonra yangın

2019 yılında çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve güvenlik önlemleri için sendikalaşan ve iş bırakan işçilerini işten atan Ünye Madencilik'te işçi sağlığını tehdit eden koşullar sürüyor. Madende yaşanan iş kazasında bir işçinin iki parmağı koptu. Aynı günün akşamında ise madende yangın çıktı

İşçi düşmanlığıyla bilinen Ünye Madencilik’te önce iş kazası, sonra yangın

2019 yılında çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve güvenlik önlemleri için sendikalaşan ve iş bırakan işçilerini işten atan Ünye Madencilik’te işçi sağlığını tehdit eden koşullar sürüyor. Ordu Ünye’de bulundan madende yaşanan iş kazasında bir işçinin iki parmağı koptu. Aynı günün akşamında ise Ünye Kent Gazetesi’nin haberine göre Ünye Madencilik Fabrikası’nın kademe bölümünde yangın çıktı. Vardiyada olan 100 işçi tahliye edildi. İtfaiye ekipleri yangını yaklaşık bir saatlik çalışma sonucu kontrol altına alarak söndürdü. 

Ünye Madencilik’in sicili

2019 yılı sonunda Ünye Madencilik işçileri sağlıksız çalışma koşulları, alınmayan güvenlik önlemleri, uzun mesailer ve düşük ücret dayatmasına karşı DİSK’e bağlı Dev Maden Sen’de örgütlendiler. Fan sistemi çalışmayan madende, işçiler bir de üretim artışı baskısına maruz kalıyorlardı. Üretimin artırılması için vardiya sayısının üçe çıkarılmasının ardından işçiler çalışmaktan kaçınma haklarını kullanarak iş bıraktı.

İş bırakma eyleminin ardından işçiler işten atıldı. Ancak açılan dava sonrasında işçiler işe iade davalarını ve sendikal tazminatlarını kazandı.

İlgili haber ve yazı:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur