Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katili Mustafa Murat Ayhan’ın “akıl sağlığı” soruşturulacak

Azra Gülendam Haytaoğlu'nu katleden Mustafa Murat Ayhan hakkında "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, "nitelikli cinsel istismar", "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve tehdit" ile "hırsızlık" suçlarından 29 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Davanın ikinci duruşması bugün Antalya Adliyesinde 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü

Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katili Mustafa Murat Ayhan’ın “akıl sağlığı” soruşturulacak

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nu katleden Mustafa Murat Ayhan’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.

Azra Gülendam Haytaoğlu’nu katleden Mustafa Murat Ayhan hakkında “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, “nitelikli cinsel istismar”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve tehdit” ile “hırsızlık” suçlarından 29 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Davanın ikinci duruşması bugün (31 Ocak) Antalya Adliyesinde 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşmaya, Diyarbakır Cezaevi’nde bulunan sanık Mustafa Murat Ayhan SEGBİS aracılığıyla katılırken, öldürülen Azra Gülendam Haytaoğlu’nun annesi Mezide Haytaoğlu, baba Mustafa Haytaoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili ile taraf avukatları salonda hazır bulundu. Duruşmaya ayrıca çok sayıda avukat, şikayetçi müdafi olarak katıldı.

Sanık Mustafa Murat Ayhan’ın arkadaşları ve yakınlarının mahkemede dinlenmesi talebi

Haytaoğlu ailesi avukatları, adaletin tecelli etmesinin önemine değinerek, soruşturma aşamasında beyanları alınan sanığın arkadaşları ve yakınlarının mahkemede de dinlenmesini talep etti. Avukatlar ayrıca sanığın geçmişinin de değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, bazı mahkemelerdeki dosyalarının da incelenmesini istedi.

Sanık yakınları salon dışına çıkartıldı

Mahkeme salonunda yaşanan arbedeye müdahele eden polis, sanık yakınlarını salon dışına çıkardı. İzleyici bölümündeki bariyerler arbede sırasında yerinden söküldü. Haytaoğlu ailesi de sanık yakınlarının mahkemeye getirilmesine tepki gösterdi.

Tutukluluğunun devamına ve cezai sorumluluğuna bakılmasına karar verilerek 21 Mart’a ertelendi

Mahkemede sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi. Ayrıca geçen duruşmada Mustafa Murat Ayhan’ın TCK 32. maddesi uyarınca akıl hastalığının cezai sorumluluğa etkisine bakılmasını talep etmesi üzerine bu duruşmada talep kabul edilerek, dava 21 Mart’a ertelendi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur