Azra Gülendam Haytaoğlu davası başladı: #AzraİçinAdalet

Azra Gülendam Haytaoğlu'nu katleden Mustafa Murat Ayhan hakkında "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, "nitelikli cinsel istismar", "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve tehdit" ile "hırsızlık" suçlarından 29 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Davanın ilk duruşması bugün Antalya Adliyesinde 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor. Haytaoğlu'nun arkadaşları Akdeniz Üniversitesi'nden yürüyerek Adliye önüne geldi ve açıklama yaptı. Duruşma öncesi mahkeme salonu önünde arbede çıktı. Dava 31 Ocak 2022'ye ertelendi

Azra Gülendam Haytaoğlu davası başladı: #AzraİçinAdalet

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nu katleden Mustafa Murat Ayhan’ın yargılandığı davanın ilk duruşması öncesi arkadaşları üniversiteden Antalya Adliyesi’ne yürüdü.

Haytaoğlu’nun Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi önünden Antalya Adliyesi’ne yürüyen arkadaşları burada basın açıklaması yaptı.

Fail Mustafa Murat Ayhan hakkında “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, “nitelikli cinsel istismar”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve tehdit” ile “hırsızlık” suçlarından 29 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Davanın ilk duruşması bugün Antalya Adliyesinde 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşma öncesi mahkeme salonu önünde arbede çıktı.

Avukatların bir kısmı ve basın mensuplarının tamamı duruşma salonunun küçük olması gerekçesiyle içeriye alınmadı.

Duruşmaya, sanık Ayhan tutuklu bulunduğu Diyarbakır Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Azra’nın annesi Mezide Haytaoğlu, baba Mustafa Haytaoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili ile taraf avukatları da salonda hazır bulundu. Duruşmaya ayrıca Türkiye’nin birçok ilinden 30’dan fazla yetki belgeli avukat, şikayetçi müdafi olarak katıldı.

Mahkeme heyeti, şikayetçi ve sanık vekillerinin dosyaya kısmen yayın yasağı getirilmesi yönündeki talebini reddetti.

Mustafa Murat Ayhan savunma yaptı. Ayhan’ın avukatı Haytaoğlu’nun ailesini hedef gösterdi. Azra Gülendam Haytaoğlu’nun babası ve annesinin söz almasından sonra mahkemeye 10 dakika ara verildi.

Aranın ardından karar açıklandı

Azra Gülendam Haytaoğlu’nu katleden Mustafa Murat Ayhan’ın tutukluluğuna devam kararı verildi. Aile hariç talep eden tüm kurumların davaya katılma isteği reddedildi. Dava 31 Ocak 2022’ye ertelendi.

Azra Gülendam Haytaoğlu Ailesi Avukatlarından açıklama

Dava sonrası Azra Gülendam Haytaoğlu Ailesi Avukatları tarafından basın yayın kuruluşlarından ailenin acısını artırmayacak şekilde yaklaşılmasını talep ettikleri açıklama yayımlandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur