Adalet Bakanı Abdulhamit Gül istifa etti, yerine Bekir Bozdağ atandı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül "görevden affını" istedi. Gül'den boşalan koltuğa Bekir Bozdağ atandı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül istifa etti, yerine Bekir Bozdağ atandı

Resmi Gazete’de bugün (29 Ocak) yayımlanan kararda, “Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül’den boşalan Adalet Bakanlığı’na Bekir Bozdağ Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104’üncü ve 106’ncı maddeleri gereğince atanmıştır” denildi.

Abdulhamit Gül, “görevden af” talebini kabul eden Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti, Bekir Bozdağ’a ise başarılar diledi.

Soylu ile sorun yaşıyordu

Adalet Bakanlığı görevinden istifa eden Abdulhamit Gül’ün, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile sorun yaşadığı biliniyordu. Ancak bu durumun istifa kararına etki edip etmediği bilinmiyor.

Daha önce Bakan Soylu, annesine küfür eden kişinin adli kontrolle serbest bırakılmasına tepki göstermiş, Bakan Gül de “Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz” yanıtını vermişti.

İkili arasındaki demeç savaşı bir süre daha devam etmiş ve Soylu’nun “Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin” sözlerine Gül’den, “Bizim rehberimiz, rotamız, kılavuzumuz hukuktur. ‘Biz yapalım hukuk arkadan gelsin’ değil, hukuk önden yürüsün, biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti” yanıtı gelmişti.

Gül ayrıca, Soylu’nun hemen her fırsatta kesinleşmiş bir yargı kararı olmaksızın “örgüt üyesi” suçlamalarında bulunmasına da tepki göstererek “Kişilerin kesinleşmiş bir yargı kararı olmadan ya da yargı kararına rağmen damgalanması, suçlu ilan edilmesi asla kabul edilemez” demişti.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur