Gül’den Soylu’ya bir yanıt daha: Biz yapalım hukuk arkadan gelsin değil…

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den, “Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıt: “Bizim rehberimiz, rotamız, kılavuzumuz hukuktur. ‘Biz yapalım hukuk arkadan gelsin’ değil, hukuk önden yürüsün, biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti”

Gül’den Soylu’ya bir yanıt daha: Biz yapalım hukuk arkadan gelsin değil…

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Masumiyet Karinesi ve Lekelenmeme Hakkı Sempozyumu”nun açılışında yaptığı konuşmada, isim vermeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerine yanıt verdi.

Bakan Soylu, 26 Ekim’de Kadın Muhtarlar Derneği’nin Kadınlar Buluşması’nda yaptığı konuşmada, “Muhtarlarımız diyor ki ‘Efendim şurada metruk bina var. Ama mahkeme kararı var yıkamıyoruz.’ Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin” demişti.

Bakan Gül ise bu sözlere yanıt verircesine “Bizim rehberimiz, rotamız, kılavuzumuz hukuktur. ‘Biz yapalım hukuk arkadan gelsin’ değil, hukuk önden yürüsün, biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti” ifadelerini kullandı.

İki bakan arasındaki gerilim sır değil. Daha önce Bakan Soylu, annesine küfür eden kişinin adli kontrolle serbest bırakılmasına tepki göstermiş, Bakan Gül de “Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz” yanıtını vermişti.

Soylu’nun Boğaziçi protestolarında gözaltına alınan üniversiteliler için “terör örgütü üyesi” ifadesini kullanmasının ardından Gül’den “Kişilerin kesinleşmiş bir yargı kararı olmadan ya da yargı kararına rağmen damgalanması, suçlu ilan edilmesi asla kabul edilemez” tepkisi gelmişti.

Arslan: “Hiç kimse hakimlere ve mahkemelere talimat veremez”

Aynı etkinlikte konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan da masumiyet karinesi kavramının anlamına değinerek sözlerine başladı ve suç isnadı altında olan kişinin suçluluğunun mahkeme kararıyla kesinleşinceye kadar suçsuz kabul edilmesinin ve ceza yargılaması mahkûmiyet dışında bir kararla sonuçlandığında kişinin suçlu görülmemesinin masumiyet karinesinin iki yönü olduğunu ifade etti.

Sadece mahkemelerin değil, kamu gücü kullananların da henüz kesinleşmiş bir mahkeme kararıyla suçluluğu sabit olmamış kişileri suçlu göstermeye yönelik sözlerinin masumiyet karinesini ihlal edebileceğine dikkat çeken Arslan, yargılama makamlarının ve kamu otoritelerinin devam eden veya beraatle sonuçlanan davalarda kişilerin suçlu olduğu izlenimini uyandıracak söylem ve uygulamalardan kaçınmaları gerektiğine işaret etti.

Herhangi bir organ, makam, merci veya kişinin yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat vermesine, telkinde bulunmasına Anayasa’da kategorik yasak getirildiğini hatırlatan Başkan Arslan, “Bu müdahale yasağının muhatabı ülke içinde veya dışında bulunan tüm organ, makam, merci veya kişilerdir. Konumu, sıfatı veya görevi ne olursa olsun hiç kimse hiçbir gerekçeyle mahkemelere ve hâkimlere bırakın emir ve talimat vermeyi, tavsiye ve telkinde dahi bulunamaz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur