İşçileri güvencesizleştirdi, sendikasızlaştırdı, direneni işten attı, işçilere mobbing uyguladı ve gitti: Nevzat Aydın, Yemeksepeti CEO’luğunu bıraktığını açıkladı

Yemeksepeti CEO'su Nevzat Aydın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Yemeksepeti'ndeki CEO'luk görevini bıraktığını açıkladı. Aydın, pandemi sürecinde örgütlenme mücadelesi veren Yemeksepeti işçilerine karşı gösterdiği işçi ve sendika düşmanı tavrıyla anılıyordu

İşçileri güvencesizleştirdi, sendikasızlaştırdı, direneni işten attı, işçilere mobbing uyguladı ve gitti: Nevzat Aydın, Yemeksepeti CEO’luğunu bıraktığını açıkladı

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Yemeksepeti’ndeki CEO’luk görevini bıraktığını açıkladı. Aydın, pandemi sürecinde örgütlenme mücadelesi veren Yemeksepeti işçilerine karşı gösterdiği işçi ve sendika düşmanı tavrıyla anılıyordu.

Yemeksepeti işçilerinin örgütlenme mücadelesi

Yemeksepeti işçileri, pandemi sürecinde örgütlenme mücadelesine giriştiler. Örgütlenme mücadelesini Yemeksepeti İşçi Komitesi üzerinden yürüten işçiler, ilerleyen süreçte DİSK’e bağlı Nakliyat-İş’te örgütlenme kararı aldı. Nakliyat-İş’in örgütlenme mücadelesinin genişlemesinin ardından işçilere baskılar da gelmeye başladı. Sendika üyesi işçiler sendikadan istifaya zorlandı. İstifa etmeyen işçilerden üçü, işten atıldı.

İşçiler baskılar karşısında geri adım atmayınca, iş kolları değiştirildi ve 2000 işçinin sendika üyelikleri düşürüldü. Bunun yanı sıra patron, Yemeksepeti ve ona bağlı olan BanaBi depolarını özel kişilere devretti ve kuryeleri de “esnaf kurye” olmaya zorladı.

Bu işçi ve sendika düşmanlığının ardından emek, meslek ve tüketici örgütleri, Yemeksepeti’ni boykota çağırdı.

Nevzat Aydın’ın Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

Evet, bir devrin sonuna geldik. Jeff Bezos 25 yıl dayandı bense 21 yılı ancak görebildim. :) Yemeksepeti’ndeki CEO’luk görevimi artık genç ve farklı bir bakış açısına bırakmanın zamanı geldi. Yemeksepeti 9000 çalışanı ile artık çok büyük, sektöründe de tüm haksız karalamalara karşın açık ara ile lider bir şirket ve ben artık aileme, kendime ve filantropiye daha fazla zaman ayırmak istiyorum. Hep elimden geldiğince hakkaniyetli, şeffaf ve inovatif bir yönetim göstermek istedim. Kusurlarım olmuşsa tek tek affola.

Bu başarı hikayesinin hiçbir yerinde hiçbir zaman teşvik, lisans, tahsis, devlet desteği, tanıdık, kredi vs. yer almadı. Bunların yerine hep en büyük kozumuz ‘inovasyon’ oldu. İnovasyonu tam ortamıza almış bir şirket olarak hep beraber yıllar içerisinde öyle öncü şeyler yaptık ki

DVD projesi, restoran yorumları, gamification ve muhtarlık savaşları, siparişlerle ‘Nutuk’ ve klasiklerin dağıtımı, Banabi ve Mahalle vs.

Benden sonraki dönemde yıllardır bizimle olan Mert Baki görevi devralacak. Geçtiğimiz aylarda çok iyi bir yönetim ekibi kurduk ve hem bu ekibe hem de sevgili Mert’e güvenim tam. Yemeksepeti post-pandemi dönemi için mükemmel derecede hazır. Unutmadan Yemeksepeti Mahalle açıldı. :)

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur