HDP’li Hatimoğulları’ndan Soylu’ya ‘Tevfik Şahabettin’ soruları: “Faile ilişkin bir koruma zırhı olduğu iddiası doğru mu?”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Hatay Reyhanlı’da cihatçı örgüt lideri Tevfik Şahabettin’in üç kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazasının faili olmasını ve Şahabettin’e ilişkin bir koruma zırhı olduğu iddiasını Meclis gündemine taşıdı

HDP’li Hatimoğulları’ndan Soylu’ya ‘Tevfik Şahabettin’ soruları: “Faile ilişkin bir koruma zırhı olduğu iddiası doğru mu?”

Nureddin Zengi Tugayı adlı cihatçı örgütün lideri Tevfik Şahabettin’in 8 Kasım’da Hatay Reyhanlı’da üç kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazasının faili olması ve Şahabettin’e ilişkin bir koruma zırhı olduğu iddiası Meclis gündemine taşındı.

İSMAİL SAYMAZ: REYHANLI’DA ÜÇ KİŞİNİN ÖLÜME NEDEN OLAN TRAFİK CANAVARI, CİHATÇI ÖRGÜTÜN LİDERİ ÇIKTI

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan önergede, Hüseyin Gün ve 8 aylık hamile olan eşi Kübra Gün’ün yaşamını yitirdiği trafik kazasının faili Tevfik Şahabettin’in lideri olduğu Nureddin Zengi Tugayı’nın siciline dikkat çekildi:

İdlip’in alınması için kurulan “Fetih Ordusu” adlı askeri koalisyonda yer alan örgütün daha sonra El Kaide tarafından İdlip’ten sürüldüğü ve şimdi Afrin’de faaliyetine devam ettiği iddia edilmiştir. Nurettin Zengi Tugayı insan hakları raporlarında, çocukları katletmekle, eşcinselleri öldürmekle, gazetecileri fidye için kaçırmakla, yağma ve talanla suçlanmaktadır.

“İnsanlık suçu işlemiş biri olarak da yargılanacak mı?”

Tülay Hatimoğulları

HDP’li Hatimoğulları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. Faile ilişkin bir koruma zırhı olduğu iddiası doğru mudur? Neden dosyaya ulaşmak mümkün değildir?
  2. Zanlı Suriye’deki Selefi-Tekfirci örgütlerden Nurettin Zengi Tugayı’nın kurucusu/lideri Sheikh Tawfiq Shahabuddin midir?
  3. Tevfik Şahabettin’in 2011’de örgütü kurduktan iki yıl sonra Reyhanlı’ya yerleşerek buradan örgütü yönettiği iddiası doğru mudur? Bu iddiaları araştırmak üzere çalışma başlattınız mı?
  4. Tevfik Şahabettin’in Reyhanlı’da 2014 yılında New York Times muhabirlerini ağırlayarak, demeç verdiği doğru mudur?
  5. Suriye’deki savaşta eli kanlı cihadist bir örgüt olarak rol alan yapının kurucusu olduğu iddia edilen bir kişi nasıl yıllardır Hatay’da yaşayabilmiştir?
  6. Zanlı nasıl yıllarca Hatay’dan örgütü yönetebilmiştir? Bunu ortaya çıkarmak noktasında Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır?
  7. İnsanlık suçu işlemiş biri olarak da yargılanacak mıdır?
  8. Kazayla ilgili avukat dahi tutmayan ve olayı kurcalamamak gerektiğini söyleyen kazada hayatını kaybeden Gün ailesinin yakınlarının çekinceleri mi vardır? Ailenin can güvenliği ile ilgili kaygıları mı vardır? Bu konuda önlemler alınmış mıdır?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur