Hatay Valiliği, oyununu yasakladığı tiyatrocu Demir’in Valilikteki geçici görevlendirmesini de iptal etti

Tiyatrocu Sertaç Demir'in tek başına oynadığı Karahindiba adlı oyun, içinde "testis" kelimesi geçiyor diye Hatay Valiliğince "müstehcen" bulunarak gösterime dört saat kala yasaklanmıştı. Hatay Valiliği bugün Demir'e bir tebligat daha göndererek Valilikteki geçici görevlendirilmesinin iptal edildiğini bildirdi

Hatay Valiliği, oyununu yasakladığı tiyatrocu Demir’in Valilikteki geçici görevlendirmesini de iptal etti

Tiyatrocu Sertaç Demir’in tek başına oynadığı Karahindiba adlı oyun, içinde “testis” kelimesi geçiyor diye Hatay Valiliğince “müstehcen” bulunarak gösterime dört saat kala yasaklanmıştı. Demir, konuyu kamuoyuna duyurdu ve akıl dışı yasaklamanın medyada yer almasını sağladı.

Bugün HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

“Manidar buluyorum”

Bu gelişmelerin ardından Hatay Valiliği Demir’e bir tebligat daha göndererek Valilikteki geçici görevlendirilmesinin iptal edildiğini bildirdi. Sertaç Demir dört sene önce Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde çalışırken Valilikte personel eksikliği nedeniyle belediyeden talepte bulunuldu. Geçici görevlendirmeye başvuran Demir’in başvurusu onaylanınca Demir, dört yıldır Valilik bünyesinde çalıştı. Söz konusu yasağın kamuoyuna yansımasının ardından Valilik, Demir’in geçici görevlendirmesini de iptal etti.

Sendika.Org’a konuşan Demir, yaşananların üzerine gelmesini manidar bulduğunu şöyle ifade etti:

Dört yıldır sorunsuz çalışıyorum. Hâlâ ciddi bir personel eksiği de olmasına rağmen ‘eleman ihtiyacının kalmamasınından’ dolayı çıkarılmayı olağan görmüyorum. Bu, cezalandırmanın devam etmesidir ve tam da bu yaşananların üzerine gelmesini manidar buluyorum.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur