Hatay Valiliği, Kültür Bakanlığı onaylı ve kentte 9 kez sergilenmiş oyunu, içinde “testis” geçiyor diye müstehcen bulup iptal etti

Hatay Valiliği, tiyatrocu Sertaç Demir'in kentte daha önce 9 kez Türkiye genelinde ise 50'ye yakın kez sergilenmiş Karahindiba oyununu, gösterime dört saat kala gerekçe göstermeden iptal etti. Vali Yardımcısı ile konuşan Demir'e oyunun içinde "testis" kelimesi geçtiği için müstehcen  bulunduğu ve bunun için iptal edildiği söylendi. Olayın tek adam zihniyetinin bir yansıması olduğunu ifade eden Demir, karara itiraz edeceğini belirtti

Hatay Valiliği, Kültür Bakanlığı onaylı ve kentte 9 kez sergilenmiş oyunu, içinde “testis” geçiyor diye müstehcen bulup iptal etti

Fotoğraf: VOA/Onur Erdoğan

Hatay Valiliği, tiyatrocu Sertaç Demir’in kentte daha önce 9 kez Türkiye genelinde ise 50’ye yakın kez sergilenmiş Karahindiba oyununu, gösterime dört saat kala gerekçe göstermeden iptal etti. Vali Yardımcısı ile konuşan Demir’e oyunun içinde “testis” kelimesi geçtiği için müstehcen  bulunduğu ve bunun için iptal edildiği söylendi.

Sendika.Org’a konuşan Demir, 6 Ekim’de Valiliğe başvurularıyla başvuran süreci şöyle anlattı:

Bizden başvuru dilekçesi istediler. Biz de verdik. Oyun metnini de incelemek için istediler. Bu çok sık olan bir durum değildi ancak metni de verdik. Oyun günü olan 27 Ekim’e kadar herhangi bir cevap verilmedi. 27 Ekim günü, beni arayarak dilekçeme cevap geldiğini söylediler. Ben de tebliği almak için gittim. Tebliğ kağıdında herhangi bir gerekçe gösterilmeden “Uygun görülmemiştir” yazıyordu. Tebliğ, bana ulaştığında oyunun gösterimine dört saat vardı. Bu öyle basit bir organizasyon değil ki. 300 kişilik bir organizasyon. İnsanlar bilet alıyor, ona göre plan yapılıyor, beklenti oluşuyor ve hiç gerekçe gösterilmeden iptal ediliyor.

Dilekçeye yazılamayan “asıl gerekçe”

Sonrasında Vali Yardımcısı’yl konuştuğunu ifade eden Demir, “uygun görülmeme” gerekçesinin kendisine sözlü olarak ifade edildiğini söyledi. Vali Yardımcısı, Demir’e oyunun içinde “testis” kelimesinin geçtiğini, bunun toplumsal ahlâka aykırı olduğunu ve müstehcen buldukları için de izin vermediklerini ifade etti.

Demir, Vali Yardımcısı’nın kendisine bu durumu analtırken yaşanan diyaloğun Aziz Nesin hikayelerini andırdığını ifade ediyor. Vali Yardımcısı Demir’e “Oyunda hasta bir adam var ve insanlar bu adamın testislerini ellemeye geliyor” diyerek neden müstehcen bulduklarını anlatmış. Demir ise oyunun aslında nadir görülen bir hastalığa yakalanan bir adamı konu aldığını, nadir görüldüğü için de hekimlerin ve tıp fakültesi öğrencilerinin adamın testislerini incelediğini ifade etti. Demir sözlerine “Aslında ortada ne cinsellik var, ne hakaret var, ne de küfür. Tıbbi bir durum var” ifadeleriyle devam etti.

Hatay’da 9 kere, Türkiye genelinde 50’ye yakın kez oynandı

Demir, oyunun Hatay’da daha önce 9 kez oynandığını, bir ay önce Samandağ’da oynandığını ifade ediyor. Türkiye genelinde 50’ye yakın kez oynandığını ifade eden Demir, “Oyunu OHAL döneminde bile metni vererek üç kere oynadık, hiç sorun çıkmadı. Zaten Kültür Bakanlığı tarafından da onaylı” dedi.

“Tek adam zihniyetinin bir yansıması”

Karara itiraz edeceğini ifade eden Demir, kararın mantık dışı olduğunu belirtti. Demir, yaşananlar için “Tek adam zihniyetinin bir yansıması” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur