Kuzey Star Tersanesi’nde yine “iş kazası”: “Sanki işe değil de savaşa gidiyoruz”

İstanbul Tuzla'da bulunan Kuzey Star Tersanesi'nde alınmayan önlemler nedeniyle bir ay içinde ikinci "iş kazası" gerçekleşti. Vinç bomunun kopması sonucu iki işçi ağır yaralandı. DİSK/Limter-İş, tersane önünde yaptığı basın açıklamasında alınmayan önlemlerin işçilerin ölümüne sebep olduğunu ifade ederken işçi ölümlerinin "düşük yoğunluklu savaş bilançosu" boyutuna geldiği belirtti

Kuzey Star Tersanesi’nde yine “iş kazası”: “Sanki işe değil de savaşa gidiyoruz”

İstanbul Tuzla’da bulunan Kuzey Star Tersanesi’nde işçi güvenliği için önlemlerin alınmaması iş kazalarını sürekli hale getiriyor. Bir ay önce işçiler karbondioksit gazından zehirlenmişti ve zehirlenen işçileri kurtarmak isteyen işçleri de elektrik çarpmıştı.

KUZEY STAR TERSANESİ’NDE İŞÇİLER ZEHİRLENDİ, ZEHİRLENEN İŞÇİLERİ KURTARMAYA ÇALIŞAN İŞÇİ DE ELEKTRİK AKIMINA KAPILDI

Dün ise vinç bomunun kopması sonucu yaşanan kazada iki işçi ağır yaralandı. İşçilerin hastanede tedavisi sürüyor. Konuya ilişkin DİSK/Limter-İş, Tuzla’da Kuzey Star Tersanesi önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada geçen ay yaşanan zehirlenme ve elektrik çarpmasına değinilirken işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerin hâlâ alınmadığına dikkat çekildi.

 

“Düşük yoğunluklu savaş bilançosudur”

“Sanki işe, çalışmaya değil de savaşa gidiyoruz” denilen açıklamada, 19 yılda patronların azami kâr hırsı yüzünden alınmayan önlemler nedeniyle 30 bini aşkın işçinin yaşamını yitirdiği ifade edildi. Açıklamada bu sonucun “düşük yoğunluklu savaş bilançosu” olduğu ifade edildi. Açıklamanın devamında ise patronların almadığı önlemlerin sonuçlarının işçilerin ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının üzerine yıkılmasına göz yumulmayacağı belirtildi. İşçi sağlığı ve güvenliğinin patronların, siyasal iktidarın ve siyasallaşmış yargının inisiyatifine bırakılamayacağı belirtilirken talepler ifade edildi. İşçilerin ve DİSK/Limter-İş’in talepleri şöyle:

  • Taşeronluk sistemi yasaklansın.
  • Sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılsın. Sendika düşmanlığına son verilsin.
  • İşçi sağlığı ve iş güvenliği için üniversitelerden, meslek odalarından ve var olan sendikalardan öncü işçilerden oluşacak inceleme, araştırma yapan ve yaptırım yetkisi olan bir komisyon kurulsun.


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur