Kuzey Star Tersanesi’nde işçiler zehirlendi, zehirlenen işçileri kurtarmaya çalışan işçi de elektrik akımına kapıldı

İstanbul Tuzla'da Kuzey Star Tersanesi'nde geçen hafta 8 işçi, karbondioksit gazının açık bırakılması sonucu zehirlendi. Zehirlendiği için hareketsiz yatan iki işçiyi kurtarmaya giden işçiyi de koruyucu ekipmanı olmaması sebebiyle elektrik çarptı

Kuzey Star Tersanesi’nde işçiler zehirlendi, zehirlenen işçileri kurtarmaya çalışan işçi de elektrik akımına kapıldı

İstanbul Tuzla’da Kuzey Star Tersanesi’nde geçen hafta 8 işçi, karbondioksit gazının açık bırakılması sonucu zehirlendi. Zehirlendiği için hareketsiz yatan iki işçiyi kurtarmaya giden işçiyi de koruyucu ekipmanı olmaması sebebiyle elektrik çarptı.

DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş’in Twitter hesabından paylaştığı videoyu tersanede çalışan bir işçi çekmiş. Olayın şoku ve yaşadığı korku nedeniyle ancak bir hafta sonra çektiği videoyu sendikaya ulaştırıyor. Dev Yapı-İş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şöyle dedi:

Yer: Kuzey Star Tersanesi

Zehirlendiği için hareketsiz yatan 2 kişiyi kurtarmaya giden işçiyi de eklektik çarpıyor. Akıbetleri ne oldu bilmiyoruz. Tersanede hiç bir şey olmamış gibi üretim son hız devam ediyor. Patronlar için işçinin hiç bir değeri yok, dışarda işsizi çok. 1 hafta önce yaşanan olayda işçilerin durumu ne oldu bilmiyoruz. Tersanede bir çok işçinin haberi yok. Haberi olan da işten atılma korkusu ile bir şey söylemiyor. Olayı tesadüfen gören ve cesaretini toplayıp bugün bizimle paylaşan işçi de korktuğu için bugüne kadar bir şey söylememiş. Bugünkü çalışma düzeninde bu ölümüne çalışma şeklinde biz işçiler tesadüfen yaşıyoruz. Kârından başka bir şey düşünmeyen patronlar için bizim hayatımızın bir önemi yok.

Bizler bu ölüm düzenini ancak örgütlenerek değiştirebiliriz.
Yaşamak ve yaşatmak için örgütlenelim.

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut: “Yaşamak için örgütlenmek gerek”

Sendika.Org’a konuşan Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ise gerekli tedbirlerin alınmadan inşaatlarda ve tersanelerde çalışılmasının ciddi riskleri olduğunu ve bu sorunun yıllardır yaşandığını ifade etti. Patronların gözünde alınması gereken önlemlerin “maliyet” olarak görüldüğünü ifade eden Karabulut, işçilerin de örgütsüz olmasıyla etkili bir ses çıkarılmadığını ifade etti. İşçilerin sağlık duurmlarının iyi olduğu bilgisini aldıklarını ifade eden Karabulut, işçilerin bu alanda yaşayabilmesi için dahi örgütlenmesi gerektiğini belirtti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur