İBB, AKP döneminde TÜGVA’ya 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilen Edirnekapı’daki binanın tahliyesi için yasal işlem başlattı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TÜGVA'nın kullandığı taşınmazlar hakkında süren tartışmaları değerlendirdi. İmamoğlu, hizmetlerden kısılarak vakıf ve cemaatlere aktarılan kaynaklara dikkat çekti, "Bizden önce İBB’nin sıfır yurdu vardı" dedi. Açıklamanın ardından İBB tarafından AKP döneminde TÜGVA'ya 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilen Edirnekapı'daki binanın tahliyesi için yasal işlem başlatıldığı duyuruldu

İBB, AKP döneminde TÜGVA’ya 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilen Edirnekapı’daki binanın tahliyesi için yasal işlem başlattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu TÜGVA tarafından kullanılan Büyükada İskelesi’ne dair tartışmalara ilişkin konuşmasının ardından İBB tarafından AKP döneminde TÜGVA’ya 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilen Edirnekapı’daki binanın tahliyesi için yasal işlem başlatıldığı duyuruldu.

Edirnekapı otobüs duraklarının olduğu bölgede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP döneminde TÜGVA’ya 25 yıl boyunca kullanması için bedelsiz olarak tahsis edilen binanın tahliyesi için yasal işlem başlatıldığı İBB Haber tarafından duyuruldu.

Bu paylaşımın ardından İBB Haber sosyal medya hesabından “İBB’ye ait bina ve mülklerin AKP döneminde bedelsiz olarak TÜGVA, TÜRGEV ve diğer vakıflara tahsis edilmesi hakkında görüşünüz nedir?” sorusu paylaşıldı.

Ekrem İmamoğlu’ndan TÜGVA açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu TÜGVA tarafından kullanılan Büyükada İskelesi’ne dair tartışmalara ilişkin konuştu.

İBB’nin artık vakıf ve dernekler aracılığıyla değil kendi kurumları ile hizmet vereceğini söyleyen İmamoğlu, “Birilerinin aile veya akraba vakıflarını değil, kurumlarımızı güçlendireceğiz” dedi.

İmamoğlu, Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı:

İstanbul’da kamuya ait mülkleri haksız şekilde işgal eden herkesle mücadele edeceğiz. İstanbulluların hakkını, bir avuç insana yedirmeyeceğiz. 16 milyon İstanbulludan daha güçlü kimse yoktur.

TÜGVA mahkeme kararına rağmen Büyükada İskelesi’ni boşaltmamış, İBB ekipleri ile polis arasında arbede yaşanmıştı

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından kullanılan Büyükada İskelesi’nin üst katı mahkeme kararıyla İBB’ye geçmiş, ancak 6 Ekim günü tahliye işlemleri için binaya gelen İBB ekipleri polisler tarafından engellenmişti.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, bu olaylar üzerine önceki gün Twitter’dan, iskelenin ticari amaçla kullanıldığını ve üçüncü şahıslara kiralandığını dair fotoğraflar paylaştı.

Ongun, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

İşte TÜGVA isimli vakfın Büyükada İskelesi’ni 3. şahıslara vererek yaptığı organizasyonlar. “Büyükada’da şuurlu gençlik yetiştiriyoruz” diyen vakıf iskeleyi kar amaçlı ticari alana çevirmiştir. İBB’yi engelleyen kamu yetkililerinin dikkatine ve kamuoyunun vicdanına sunarız.

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Üçüncü şahıslara kiraladığınız diye paylaştığınız fotoğraflar 2016 yılına ait, TÜGVA o alanı 2018’de kiraladı. Danışmanlarınıza bir sorsaydınız” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur