TÜGVA mahkeme kararına rağmen Büyükada İskelesi’ni boşaltmadı, İBB ekipleri ile polis arasında arbede yaşandı

Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında bulunduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) kullandığı Büyükada İskelesi’nin üst katı, mahkeme kararına rağmen boşaltılmadı. Tahliye kararını uygulamak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri ile polisler arasında arbede yaşandı. Arbedede yaralanan CHP Büyükada İlçe Başkanı hastaneye kaldırılırken 38 ilçe başkanı ve il yöneticileri ile Büyükada İskelesi'ne giderek açıklama yapan CHP il başkanı Canan Kaftancıoğlu "Adalardaki bu Büyükada İskelesi hiç kimsenin değil, halkın oluncaya kadar CHP burada nöbet tutacak. Ne zaman ki halkın olacak ondan sonra biz İstanbul'daki çöktükleri diğer yerleri de ellerinden almayı başaracağız" dedi

TÜGVA mahkeme kararına rağmen Büyükada İskelesi’ni boşaltmadı, İBB ekipleri ile polis arasında arbede yaşandı

İBB, mahkemenin tahliye kararını gerekçe göstererek dün (5 Ekim) TÜGVA tarafından kullanılan Büyükada İskelesi’nin üst katını boşaltmak istedi. Zabıta ekiplerinin bina içindeki eşyaları toplamaya başlamasının ardından olay yerine polisler, TÜGVA çalışanları oldukları belirtilen kişilerle birlikte zabıtaları dışarıya çıkardı.

Ardından konuya ilişkin açıklama yapan TÜGVA, İBB’ye düzenli kira ödendiğini ve binanın 2018’de 10 yıllığına kendilerine tahsis edilmesini sağlayan sözleşmenin İBB tarafından tek taraflı olarak feshedildiğini öne sürerek, “Kira sözleşmemizin devam ettiğine ilişkin açtığımız tespit davası sürecinin devam etmesi ve konuya ilişkin verilmiş bir mahkeme kararı olmaması nedeniyle kaymakamlık ve valilik İBB’nin bu talebini reddetmiştir. İBB bu kararı tanımayarak, yetkisiz zabıta kuvvetlerinin kaba kuvvetini kullanarak eşyalarımızı, hangi eşyaları götürüldüğüne ilişkin herhangi bir kayıt dahi tutulmadan, zorla binamızdan gasp etmiş ve bina dışına çıkarmıştır” dedi.

Ongun: “Mahkeme kararına rağmen boşaltılmadı”

İBB Sözcüsü Murat Ongun ise bugün (6 Ekim) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bir vakıf, Büyükada Vapur İskelesi’ni, mahkeme kararına rağmen boşaltmadı, tahliye ise engelleniyor. Oysa tahliyenin önünde hiçbir hukuki engel yok. Bu vakfın İBB’ye karşı savunulması idari usullere aykırıdır. Bunu yapan tüm kişi ve kurumlar hakkında hukuki süreç başlatılacaktır” ifadelerini kullandı.

Dün yaşananların ardından bir kez daha Büyükada İskelesi’ne gelen İBB ekipleri, karşılarında polisleri buldu. Polis, ekiplerin binaya girmesine izin vermezken iskele önünde toplanan halk yaşananlara tepki gösterdi.

Kaftancıoğlu: “Kamunun malına çökme devri bitti”

39 ilçe başkanıyla birlikte Büyükada’ya gitme kararı alan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise “Büyükada iskelesine çökenler, mahkeme kararına rağmen boşaltmayanlar, hukuk dışı davrananlara müdahale etmek yerine halkın haklarını koruyanları darp edenler! Kamunun malına çökme dönemi bitti! Saat:15’00’de 39 ilçe başkanımızla orada olacağız. Halk mı büyük 3-5 kişi mi? Göreceğiz!” paylaşımında bulundu.

“Halkın oluncaya kadar CHP burada nöbet tutacak”

Saat 15.00’da 38 CHP’li ilçe başkanı, kadın ve gençlik kolları başkanları ve il yöneticileri ile birlikte Büyükada İskelesi’nde buluşan ve bir açıklama yapan Canan Kaftancıoğlu, İstanbul’un 39 ilçesi bulunmasına rağmen 38 ilçe başkanı ile açıklama yapıyor olmalarının, CHP Büyükada ilçe başkanının polis tarafından darp edilmesi nedeniyle hastaneye kaldırılmasından kaynaklandığına dikkat çekti.

Ekrem İmamoğlu’nun seçimleri kazandığı gün yaptığı konuşmadaki “Artık adama, kişiye, kişilere, gruplara, cemaatlere, vakıflara hizmet işi bitti” sözlerini hatırlatan Kaftancıoğlu, “Büyükada İskelesi’ne çökmüşler” dediği TÜGVA’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bildirimi ve mahkeme kararlarına rağmen binayı tahliye etmediğini söyledi.

“Adalar Kaymakamı mı TÜGVA’nın kaymakamı mı bilmediğim şahıs” dediği Büyükada Kaymakamı’nın tahliye için iki kez tarih vermesine rağmen çeşitli gerekçelerle tahliye tarihini ertelediğini sonra da tatile çıktığını söyleyen Kaftancıoğlu, polisin de TÜGVA’nın polisi gibi davrandığını söyledi.

“16 milyon İstanbulluya hizmet için verilmiş ancak üzerine çökülmüş bir binanın tahliye edilmesi gerektiğini belirten bir yargı kararı var. Bu yargı kararının uygulanmasını isteyen ilçe başkanımız ve büyükşehir görevlilerimiz burada TÜGVA’nın polisleri tarafından darp edildi” diyen Kaftancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Adalardaki bu Büyükada İskelesi hiç kimsenin değil, halkın oluncaya kadar CHP burada nöbet tutacak. Ne zaman ki halkın olacak ondan sonra biz İstanbul’daki çöktükleri diğer yerleri de ellerinden almayı başaracağız.”

Ne olmuştu?

İBB’den konuya ilişkin yapılan açıklamada süreç şöyle özetlendi:

“Büyükada iskelesi, diğer bazı iskelelerle birlikte, 2005 yılında özelleştirme yüksek kurulunun ilgili kararına dayanılarak, Türkiye Denizcilik işletmesi ile İBB arasında yapılan protokol ile İBB’ye devredildi. İBB, Büyükada İskelesi ve benzeri diğer iskelelerle, deniz vasıtalarını 2011 yılında yapılan ihale sonucu bir intifa hakkı sözleşmesi ile şehir Hatları A.Ş’ye devretti. Şehir Hatları, iskelenin üst kısmını 2018 yılında Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) 10 yıllığına kiraya verdi.

İBB, 7 Şubat 2020 tarihinde Şehir Hatları A. Ş’ye bir yazı yazarak, Büyükada İskelesi’nin üst katının intifa sözleşmesine aykırı olarak 3. kişilere devredildiğinin tespit edildiğini, kira sözleşmesinin fesih edilerek bu alanın İBB’ye teslim edilmesini istedi. Bunun üzerine Şehir Hatları AŞ, 21 Şubat 2020 tarihinde, TÜGVA ile olan kira sözleşmesini feshederek, bu alanının 28 Şubat 2020 tarihine kadar tahliye edilmesini istedi. Alanı da İBB’ye teslim etti.

Alanın zamanında tahliye edilmemesi üzerine İBB, 11 Eylül 2020 tarihinde TÜGVA’ya ihbarname çekerek, 7 gün içerisinde tahliye edilmesini istedi. Alanın tahliye edilmemesi üzerine, bu kez İBB, prosedüre uygun olarak 6 Ocak 2021 tarihinde, Adalar Kaymakamlığına yazı yazarak, Büyükada İskelesi’nin üst kısmının tahliye edilmesi talebinde bulundu.

Adalar Kaymakamlığı, önce 26 Ocak 2021 tarihi için tahliye emri verdi. Daha sonra hava muhalefete nedeniyle TÜGVA temsilcilerinin gelmemesi gerekçesiyle, tahliye gününü 2 Şubat 2021 tarihine erteledi. Bu arada TÜGVA’nın tahliye işleminin iptali için açtığı davada, mahkeme 27 Ocak 2021 tarihinde, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Tahliye sürecini durdurdu. Ancak daha sonra İstanbul 2. İdare Mahkemesi, 28 Mayıs 2021 tarihli ve 2021-158 sayılı kararıyla, tahliye işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi. Böylece tahliye işleminin önünde hukuki bir engel kalmadı. Bu kararla birlikte İBB, 9 Haziran 2021 tarihinde yeniden Adalar Kaymakamlığı’na yazı yazarak, söz konusu yerin tahliye edilerek, İBB’ye teslim edilmesini istedi.

Adalar Kaymakamlığı, 18 Haziran 2021 tarihinde İBB’ye yazı yazarak, Büyükada İskelesi üzerinde Türkiye Gençlik Vakfı’na kiraya verilen alanın tahliyesinin yapılabilmesi için Şehir Hatları A.Ş ile TÜGVA arasındaki kira sözleşmesinin usulüne uygun olarak sona erdiğine dair bilgi ve belgelerin gönderilmesini istedi. İstenen bilgi ve belgelerin Adalar Kaymakamlığı’na iletilmesi için Şehir Hatları A.Ş’ye İBB tarafından bildirim yapıldı. Şehir Hatları A.Ş de istenilen bilgi ve belgeleri, 8 Temmuz 2021 tarihinde Adalar Kaymakamlığı’na gönderdi.

Bu arada TÜGVA’nın İstanbul 2. İdare Mahkemesinin yürütmenin durdurulması isteminin reddine dair karara karşı yaptığı itiraz üzerine, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 10. İdare Dava Dairesinin 2021-765 itiraz no ve 06.07.2021 tarihli kararı ile itirazın reddine kesin olarak karar verildi. Büyükada İskelesi’nin üst kısmının tahliyesine ilişkin Adalar Kaymakamlığı’na yazılan 9 Haziran 2021 tarihli yazının üzerinden 60 günün üzerinde süre geçti. İlgili mahkeme kararlarıyla, söz konusu alanın tahliyesine ilişkin hukuki hiçbir engel kalmadı.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur