Erdoğan F-35’ler için “Ya uçaklarımızı ya da parayı verecekler” demişti: 40 adet F-16 alımı için ABD’ye başvuru

Türkiye’nin, 40 adet F-16 savaş uçağı ve 80’e yakın F-16 modernizasyon kiti almak için ABD’ye başvurduğu bildirildi. Tayyip Erdoğan 1,4 milyar dolar verilen F-35’ler için “Ya uçaklarımızı verecekler ya da parayı verecekler” demişti

Erdoğan F-35’ler için “Ya uçaklarımızı ya da parayı verecekler” demişti: 40 adet F-16 alımı için ABD’ye başvuru

Rus S-400 hava savunma sistemi alımı nedeniyle F-35 savaş uçağı programından çıkarılan Türkiye’nin, ABD’li Lockheed Martin firması tarafından üretilen F-16 savaş uçaklarından 40 adet satın almak için ABD’ye başvurduğu bildirildi.

İngiliz haber ajansı Reuters’in, savunma sanayi kaynaklarına dayandırarak verdiği habere göre, Türkiye ayrıca mevcut savaş uçakları için 80’e yakın modernizasyon kiti satın almak için de girişimde bulundu.

Yaklaşık 10 milyar dolarlık maliyet

NTV Washington temsilcisi Hüseyin Günay’ın haberinde ise, Ankara’nın teklif mektubunun 30 Eylül tarihinde Washington’a iletildiği belirtilerek, “Türkiye’nin bu talebi ABD Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından değerlendirilecek. Eğer yönetimden silah satışına izin çıkarsa bu talebi ABD Kongresi’ne gönderecek. Kongreden de onay alınması durumunda satış gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Haberde ayrıca, talep edilen uçaklar ve modernizasyon kitlerinin değerinin 10 milyar dolar civarında olduğunu belirtildi.

Erdoğan “Ya uçaklarımızı ya da parayı verecekler” demişti

Daha önce “Biden ile gidişat pek hayra alamet değil” diyen ve 30-31 Ekim’de Roma’da düzenlenecek G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden’la görüşeceğini belirten Tayyip Erdoğan, F-35 krizine ilişkin şunları söylemişti:

Aramızdaki askeri siyasi, ekonomik, ticari tüm ilişkileri ele alacağız. Mesela F-35 sorunu ne olacak? 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yapmışız. Bu ne olacak? Bunların akıbetini görmemiz lazım. Biz elimizde bol para var da bunları etrafa saçan bir ülke değiliz. Bu paraları da kolay kolay kazanmadık, kazanmıyoruz. Ya uçaklarımızı verecekler ya da parayı verecekler.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur