CHP: Irak-Suriye tezkeresine “hayır” oyu vereceğiz

CHP, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl uzatan Cumhurbaşkanlığı tezkeresine "hayır" oyu vereceklerini duyurdu

CHP: Irak-Suriye tezkeresine “hayır” oyu vereceğiz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yetkisini uzatan Cumhurbaşkanlığı tezkeresine “hayır” oyu vereceklerini duyurdu.

CHP Grubu, tezkereyle ilgili hükümete şu 14 soruyu yöneltti:

1- Suriye’ye asker göndermek için ilk izin tezkeresini çıkardığımız 2014 yılında Suriye politikası neydi, bugünkü tezkere için yürütülen Suriye politikası nedir?

2- Süreç içindeki tüm tezkereler bir yıl için çıkartılırken, bu son tezkere neden 2023 sonuna kadar uzanan 2 yılı kapsıyor?

3- Son tezkerelerde yer alan Fırat’ın doğusu vurgusuna ne oldu?

4- Barış Harekatı’nın ana hedefini oluşturan; Fırat’ın doğusunda “145 kilometre uzunlukta 30 kilometre derinlikte güvenli bölge”ye ne oldu?

5- Bizzat Milli Savunma Bakanı açıklamıştı; “güvenli bölge için mutabakat sağlanmıştı, Suriyeli mülteciler, bölgeye yerleştirilecekti”. Üzerinden 2 yıl geçti, güvenli bölgeye, Suriyeli mültecilerin taşınması projesine ne oldu?

6- Tezkerede atıf yapılan Astana sürecinde verdiğimiz taahhütlere ne oldu? İdlip’teki terör unsurlarını ayrıştırıp, temizleyebildik mi?

7- Astana sürecine dayanarak İdlip çevresinde kurduğumuz 12 gözlem kulesinin akıbeti ne oldu?

8- Gözlem kulelerinin kaç tanesini, hangi gerekçeyle boşalttık? TSK kontrolünde bulunduğu söylenen 5 gözlem kulesinin güvenliği nasıl sağlanıyor? Bu gözlem kuleleri için politikamız nedir?

9- Büyük önem atfettiğiniz M4-M5 otoyollarının güvenliği ne oldu? Askerlerimiz Rus askerleriyle birlikte devriye yapıyor mu?

10- Suriye’de 33 askerimizi şehit eden Rusya’ya nasıl bir karşılık verildi?

11- Son dönemde Suriye’de şehit edilen askerlerimizin kimler ve hangi odaklar tarafından katledildiği neden açıklanmıyor?

12- Suriye’de askerlerimizin yakılarak öldürülmesi talimatı veren IŞİD militanı Türkiye’de neden serbest bırakıldı?

13- IŞİD sadece Suriye’de mi hedef?

14- Tüm bu yaşananlar sonrasında; Suriye’den Türkiye’ye yönelik olası yeni göç dalgasına karşı sınırlarımızı nasıl koruyacağız? Hangi tedbirleri uygulayacağız? Bir planınız var mı?

Kılıçdaroğlu: “TÜGVA’cıları Suriye gönder”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Komando Marşı’nı söyleyen TÜGVA’cılar var, ‘En büyük komutanımız Erdoğan’ diyorlar. Gönder onları Suriye’ye, başkomutanları da Bilal Erdoğan olsun” demişti.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN’A: “SURİYE’YE TÜGVA’CILARI GÖNDER, BAŞKOMUTANI DA BİLAL ERDOĞAN OLSUN”

TBMM Genel Kurulu’nda bugün (26 Ekim) Irak ve Suriye ile Lübnan olmak üzere iki yurt dışına asker gönderme tezkeresinin süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri görüşülecek. Irak-Suriye tezkeresi, bu iki ülkeye sınır ötesi operasyon için Cumhurbaşkanı’na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngörüyor.

AKP, MHP ve İyi Parti tezkereye “evet” diyeceğini açıklarken, HDP ise tezkereye karşı “hayır” oyu kullanacak.

Toplumsal muhalefet güçleri “Tezkereye hayır” diyor

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur