Boğaziçi Üniversitesi’nde 10 öğrenci gözaltına alındı

Erdoğan’ın öğrencileri hedef göstermesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde tüm bölümlerde yüz yüze eğitimin başlaması talebiyle yapılan eyleme katılan 10 öğrenci kampüs içinde ve dışında gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi’nde 10 öğrenci gözaltına alındı

Kayyum rektör atamalarına karşı 10 aydır protestoların sürdüğü Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler dün (4 Ekim) yüz yüze eğitim başlatılması talebiyle eylem yaptılar. Bugün ise eyleme katılan 4 öğrenci kampüs içinden gözaltına alındı.

Üniversitenin Güney Kampüs kapısında polis ablukası oluşmaya başladı. Öğrenciler, gözaltıları protesto etmek için kampüs içerisinde yürüyüş düzenledi.

Arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle yürüyen öğrenciler Güney Kampüs kapısı önünde oturma eylemine başladı.

Oturma eyleminin ardından öğrencilere saldıran eden polis, 6 öğrenciyi daha kampüs içinde ve dışında darp ederek gözaltına aldı.

Gözaltına alınan öğrenciler hastanedeki sağlık kontrolünün ardından Fatih’teki Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Öğrencilerden dünkü eyleme katılmayan 3 öğrencinin ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılacağı, 7 öğrencinin ise emniyetteki işlemlerinin ardından “mala zarar verme, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet, hakaret, görevi yaptırmamak için görevli memura direnmek” gerekçeleri ile adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Dün, Boğaziçi direnişinin 274, akademisyen nöbetinin 183’üncü gününde 2021 girişli hazırlık öğrencileri de kayyum yönetimin online eğitim kararlarına karşı nöbete dahil olmuşlardı.
Hazırlık öğrencileri öğleden sonra basın açıklamalarını okumuştu. Öğrenciler bu sırada Genel Sekreter Nedim Malkoç’un hakkında çıkan yürütmeyi durdurma kararının ardından hala kayyum kadroda çalışmaya devam ettiğini teşhir etmişti. Açıklamanın ardından kayyum rektör Naci İnci üniversiteden ayrılırken öğrenciler tarafından protesto edilmişti. Protesto sırasında üniversitenin özel güvenlik birimi öğrencileri darp etmişti.

Öğrenciler, arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi

Erdoğan, Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde hedef göstermişti

Erdoğan bugün 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada yurt isteyenleri ve Boğaziçi’nde kayyum rektörü protesto eden öğrencileri “terörist” diyerek hedef göstermişti:

Bazılarının her konuda olduğu gibi yükseköğretim konusunda da yapılanları takdir etmek gibi bir derdi olmadığını üzüntüyle takip ediyoruz. Hele hele rektörünün arabasının üstüne çıkıp orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye’yi ben kabullenemiyorum. Böyle öğrenciler bize gerekmez. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz ve daha sonra da aracın üzerine çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir.

“Gözaltıların nedeni Erdoğan’ın açıklamaları”

Boğaziçi Direnişi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öğrencileri hedef alan açıklaması sonrası üniversitenin polisler tarafından ablukaya alındığı ve gözaltılar yaşandığı belirtildi.

Boğaziçi Dayanışması ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Erdoğan’ın ve Bahçeli’nin açıklamaları bu gözaltıların esas sebebidir! Tayyip Erdoğan, elini üniversitelerden çek” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur