Yurt isteyen öğrenciler Erdoğan’a dert oldu: “Bunlar aynı Gezi’de olduğu gibi teröristler”

Yurt talep eden üniversitelileri bir kez daha hedef gösteren Erdoğan, onların öğrenci değil terörist olduğunu, Türkiye’de yurt sorunu olmadığını savundu

Yurt isteyen öğrenciler Erdoğan’a dert oldu: “Bunlar aynı Gezi’de olduğu gibi teröristler”

Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde barınma hakkı talebiyle eylem yapan üniversitelileri hedef aldı.

KYK yurtlarının yetersizliğine, kira ve özel yurt fiyatlarının yüksekliğine ve yoksul öğrencilerin cemaat-tarikat yurtlarına mecbur bırakılmasına parklarda sabahladıkları nöbet eylemleriyle dikkat çeken üniversiteliler, Erdoğan’ın hedef gösteren açıklamaları sonrası polis saldırısına uğramış ancak barınma hakkı talebiyle mücadelelerini sürdürmüştü.

Yurt talep eden üniversitelileri bir kez daha hedef gösteren Erdoğan, onların öğrenci değil terörist olduğunu, Türkiye’de yurt sorunu olmadığını savundu.

“Öğrenci değil terörist”

Erdoğan şöyle konuştu:

Bazılarının her konuda olduğu gibi yükseköğretim konusunda da yapılanları takdir etmek gibi bir derdi olmadığını üzüntüyle takip ediyoruz. Hele hele rektörünün arabasının üstüne çıkıp orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye’yi ben kabullenemiyorum. Böyle öğrenciler bize gerekmez. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz ve daha sonra da aracın üzerine çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir. Gelişmiş ülkeleri geride bıraktığımız bir kapasite var. Ülkemizde üniversite eğitimi almak isteyen hiçbir gencimizin maddi kaynak sıkıntısı çekmemesi için eşi benzeri görülmemiş adımlar attık. Yurt sayımızı 190’dan 794’e çıkardık. Yurtlarımızın fiziki şartlarını iyileştirdik. Eskiden 30-40 kişilik koğuşlarda kalan öğrencilerimiz artık 3-4 kişilik otel standardında odalara sahiptir.

“Aynı Gezi’de olduğu gibi teröristler”

Türkiye’de 1 milyonun üzerindeki yurt yatak kapasitesiyle en fazla barınma imkânı sağlayan ülkedir. Nedir o Allah aşkına? Parklarda bankların üzerinde yatanlar… Bunlar öğrenci mi? Bunlar aynı Gezi’de olduğu gibi teröristler… Biz öğrenciye en büyük saygıyı gösteren bir iktidarız. Göreve geldiğimizde verilen burs 45 liracıktı… Şu an 650 liraya çıktık. Nereden nereye…

110 binin üzerinde yeni yatağı öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Yurt sorununu tamamen çözmüş olacağız. Aylık 570 lira da beslenme yardımı yapıyoruz. Bu yardımdan yurtlarımızda kalan tüm öğrencilerimiz yararlanıyor. Hatta bazı şehirlerimizde ‘Komşum’ projesiyle yurtlarda artan yemekler ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmaktadır. Hiçbir evladımızın maddi imkansızlık sebebiyle eğitiminden geri kalmasına izin vermiyoruz. Geçmişte üniversiteler ‘harç’ diye bir sorun var. Harçları protesto için eylemler yapılırdı. Sonuç olarak bugün artık ülkemizde gençlerimizin önünde hiçbir mani kalmamıştır. Yeter ki gençlerimiz bu yolda yürüsün. Diğer tüm sıkıntıları çözmek, talepleri karşılamak bizim işimizdir, biz bunları çözeriz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur