ABD’de 660 noktada on binlerce kadın kürtaj hakkı için eylemde: “Kürtaj kişisel bir tercihtir, yasal bir tartışma değil”

ABD’nin Teksas eyaletinde gündeme gelen ve aşırı sağcı Vali Greg Abbot tarafından imzalanan kürtaj yaasğı yasasına karşı karşı tepkiler büyüyor. Cumartesi (2 Ekim) günü ülke genelinde 660 noktada yapılan eylemlere on binlerce kadın katıldı. Washington'da kadınlar ülke genelinde kürtajı yasal kılan kararı bozmak için toplanmaya hazırlanan Anayasa Mahkemesi'ne yürüdü

ABD’de 660 noktada on binlerce kadın kürtaj hakkı için eylemde: “Kürtaj kişisel bir tercihtir, yasal bir tartışma değil”

ABD’nin Teksas eyaletinde gündeme gelen ve aşırı sağcı Vali Greg Abbot tarafından imzalanana ABD genelindeki en katı kürtaj yasası olarak bilinen yasa 1 Eylül’de yürürlüğe girmişti. Hamileliğin 6. haftasından itibaren kürtajı yasaklayan yasaya karşı tepkiler büyüyor.

ABD’DEKİ EN KATI KÜRTAJ YASAĞINA KARŞI TEPKİLER BÜYÜYOR

Cumartesi günü (2 Ekim) ABD’de başkent Washington dahil 660 noktada kadınlar kürtaj hakkı için sokağa çıktı. Kadınların Yürüyüşü’nün çağrısıyla yapılan eylemlere on binlerce kadın katıldı.

Ülke genelindeki yürüyüşü düzenleyenler arasında olan Kadınlar Yürüyüşü hareketi liderlerinden Rachel O’Leary Carmona açıklamasında, “Bu yürüyüş, anayasal hakkımız olan kürtaj hakkımızı güvence altına almak ve güçlendirmek için. Bu, bizim yanımızda olmayan ya da gerektiği gibi acil adım atmayan Anayasa Mahkemesi hakimleri, eyalet milletvekilleri ve senatörlere karşı bir mücadele” ifadelerini kullandı.

Kadınlardan Anayasa Mahkemesine uyarı eylemi

ABD genelinde kürtaj, 1973 yılında ABD Anayasa Mahkemesinin “Roe, Wade’e karşı” adıyla bilinen davada çıkan kararla yasalaşmıştı. O tarihte Anayasa Mahkemesi yargıçları 2’ye karşı 7 oy çoğunlukla tek tek eyaletlerin kürtajı yasaklama yetkisine sahip olmadığına karar vermişti.

Önümüzdeki aylarda Anayasa Mahkemesi, bu kararı bozabilecek bir davaya bakmaya hazırlanıyor. Mahkeme emsal kararı bozarsa, kürtaj erişimi artık Anayasa tarafından korunmayacak ve eyaletlerin kürtajı yasaklama veya sınırlama yetkisi olacak. Washington’da Federal Plaza adlı meydanda biraraya gelen binlerce kadın da “Kürtaj kişisel bir tercihtir, yasal bir tartışma değil”, “Herkes kendi rahmine baksın”, “Herkesin kürtaj olmuş bir sevdiği var” yazılı pankart ve dövizlerle Anayasa Mahkemesine yürüdü.

Eylemlerden fotoğraflar

Sendika.Org, VOA, Reuters (Fotoğraflar: Reuters)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur