Taliban ayrımcılığa karşı çıkan kadınları kırbaçlıyor, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi “ilişki kurup yakından bakalım” diyor

Afganistan'da hükümetin tamamen erkeklerden oluşmasını protesto eden kadınlar ve bu eylemleri izleyen gazeteciler Taliban militanlarının kırbaçlı ve sopalı saldırısına uğradı. Eleştirilere tepki gösteren Taliban Sözcüsü Sayid Zekrullah Haşimi ise kabinede bir kadının bulunmasına gerek olmadığını savunarak "Bir kadın bakan olamaz, kadınların çocuk sahibi olması gerekir" dedi. Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ise "Onlarla iletişim kurmamız gerek. Taliban'ın sözlerini eyleme dökerek güvenimizi kazanması gerek" dedi

Taliban ayrımcılığa karşı çıkan kadınları kırbaçlıyor, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi “ilişki kurup yakından bakalım” diyor

Afganistan’da bütünüyle erkeklerden oluşan bir kabine açıklayan Taliban, kadınların hükümete dahil edilmesinin tüm olanaklarını ortadan kaldıran bir tutum açıkladı.

Taliban Sözcüsü Sayid Zekrullah Haşimi (Sayed Zekrullah Hashimi), kadınlardan bakan olamayacağını, kadınların işinin doğurmak olduğunu savundu.

Tamamen erkeklerden oluşan bir hükümetin kurulmasına öfkelenen çok sayıda Afgan kadın önceki gün hayatlarını riske atarak sokaklara dökülmüştü.

Haşimi, Tolo News’e verdiği röportajda, protestolara ve hükümete yönelik öfkeye tepki göstererek “Bir kadın bakan olamaz, bu onun boynuna taşıyamayacağı bir yük yüklemek gibidir” ifadelerini kullandı.

Protestocu kadınların Afganistan’daki tüm kadınları temsil edemeyeceğini savunan sözcü, kabinede bir kadının bulunmasına gerek olmadığını, kadınların “doğurması gerektiğini” sözlerine ekledi.

Sonrasında gazetecinin “Kadınlar toplumun yarısıdır” demesi üzerine, Haşimi “Ancak biz onları ‘yarısı kabul etmiyoruz. Yarısı ne demek? ‘Yarısı’ ile kastedilen şey yanlış bir tanımlama. Burada ‘yarısı’ derken kabineye alın deniyor, başka da bir şey denmiyor. Ama onun haklarının ihlal edilmesi mesele edilmiyor” dedi.

Kadınlara ve gazetecilere kırbaç

Yeni geçici hükümeti protesto eden Afgan kadınlar “Yaşasın Afganistan’ın kadınları” şeklinde slogan atmış, “Hiçbir hükümet kadınların varlığını inkar edemez” ve “Sürekli özgürlük şarkısını söyleyeceğim” yazılı pankartlar taşımış, Taliban militanları da kadınlara kırbaç ve sopa ile saldırmıştı.

AFGAN KADINLAR, TALİBAN’IN KADIN DÜŞMANI POLİTİKALARINA KARŞI SOKAKTAYDI

Taliban, gösteriyi takip eden gazetecilere de saldırdı. Saldırıya uğrayan gazetecilerin görüntüleri AFP muhabiri Wakil Kohsar’ın objektifinden tüm dünyaya yansıdı.

Ayrıca üniversiteli kadınlar da eğitimdeki ayrımcılıktan şikayetçi olduklarını dile getiriyor.

“Onlarla iletişim kurmamız gerek”

Öte yandan, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu BMGK’nin Afganistan konulu oturumunda yaptığı konuşmada, Afganistan’ın önemli bir yol ayrımında olduğunu söyledi.

Afganistan’da uzun vadede istikrar için kapsayıcı ve temsili bir hükümet gerektiğine dikkati çeken Sinirlioğlu, Taliban ile iletişim konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:

Kademeli angajmanın doğru bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. Verdikleri sözleri yerine getirip getirmeyeceklerini görmek için onlarla iletişim kurmamız gerek. (Taliban’ın) Sözlerini eyleme dökerek güvenimizi kazanması gerek.

Taliban’ın söylemleriyle değil eylemleriyle dikkate alınacağını belirten Sinirlioğlu, Afgan halkının ise her zamankinden daha fazla destek ve dayanışmaya ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Uluslararası toplumun önceliklerinden birinin de temel hizmetlerinin devam edebilmesi için Kabil’deki havalimanının kesintisiz faaliyet göstermesini sağlamak olduğunu söyleyen Sinirlioğlu, son haftalarda Türkiye’nin Katar ile bu yönde attığı adımları anlattı.

Sinirlioğlu, “Afganistan’daki geçici hükümet, özellikle de kadın ve kız çocuklarının haklarını ihlal ettiği takdirde hesap vereceğinin gayet farkında. Gelişmeleri de bu bağlamda çok yakından izlemeliyiz” diye konuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur