Afgan kadınlar, Taliban’ın kadın düşmanı politikalarına karşı sokaktaydı

Taliban'ın geçici hükümeti ilan ettiği zaman, Afgan kadınlar şeriatçı rejimin kadın düşmanı politikalarına karşı sokaktaydı. Yüzlerce kişi dün Kabil'de düzenlenen mitingde bir araya geldi. Mitingde Taliban muhafızları kalabalığı dağıtmak için ateş açtı

Afgan kadınlar, Taliban’ın kadın düşmanı politikalarına karşı sokaktaydı

Fotoğraf: EPA

Taliban’ın geçici hükümeti ilan ettiği zaman, Afgan kadınlar şeriatçı rejimin kadın düşmanı politikalarına karşı sokaktaydı. Yüzlerce kişi dün Kabil’de düzenlenen mitingde bir araya geldi. Mitingde Taliban muhafızları kalabalığı dağıtmak için ateş açtı.

Herat’ta yüzlerce kişi, pankartlar açarak ve siyah, kırmızı ve yeşilden oluşan dikey üç renkte basılmış ve ulusal amblemi beyazla kaplanmış Afgan bayrağyla ve “özgürlük” sloganlarıyla yürüdü. Herat’taki bir doktor, misilleme korkusuyla AFP haber ajansına isminin açıklanmaması koşuluyla, protesto alanından kentin merkez hastanesine iki ceset getirildiğini söyledi.

Kadınların haklarını talep ettiği son günlerde daha küçük şehirlerde de gösteriler düzenlendi.

Protestocular ayrıca Pakistan karşıtı sloganlar attılar, çünkü birçok kişi komşu Pakistan’ın ülkenin inkar ettiği Taliban’ı desteklediğine inanıyor. Kadınlar son bir haftadır Taliban yönetimini protesto ediyor, ancak dün erkekler de kadınlarına çağrılarına katıldı. Birçok gözlemci, daha önceki kadınların önderlik ettiği mitinglerde çok az erkek olduğu yorumunu yapmıştı.

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: AA

Fotoğraf: AA

Fotoğraf: EPA

Fotoğraf: AFP

Sendika.Org, BBC, VOA, El Cezire

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur