Soçi zirvesi: Erdoğan ve Putin yaklaşık üç saat görüştü, ortak basın toplantısı düzenlenmedi

Rusya’nın Soçi kentinde bir araya Erdoğan ve Putin, yaklaşık üç saat süren ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlemedi. Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Putin, “Türkiye ile görüşmelerimiz kimi zaman zor geçiyor, ancak her zaman pozitif bir sonuçla bitiyor, uzlaşı bulmayı öğrendik” derken, Erdoğan ise “Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı” ifadelerini kullandı

Soçi zirvesi: Erdoğan ve Putin yaklaşık üç saat görüştü, ortak basın toplantısı düzenlenmedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Tayyip Erdoğan, Soçi’deki Devlet Başkanlığı Resmi Konutu’nda bir araya geldi. 

Ana gündemin İdlip olduğu ve basına kapalı gerçekleşen görüşme 2 saat 45 dakika sürdü.

Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Putin, “Türkiye ile görüşmelerimiz kimi zaman zor geçiyor, ancak her zaman pozitif bir sonuçla bitiyor, uzlaşı bulmayı öğrendik” ifadelerini kullandı.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Putin’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

  • Avrupa doğalgaz pazarında sallantılı bir dönemden geçiliyor, ancak Türkiye, TürkAkım’ın devreye girmesi ardından kendini güvende hissediyor.
  • İkili ticaret hacmimiz bu yılın ilk dokuz ayında yaklaşık yüzde 50 arttı. Rusya ve Türkiye, pandemiden kaynaklanan ticaret kaybını telafi etmekle sınırlı kalmadı, ticaret hacmini büyüttüler de. Türkiye’nin Rusya yatırımları toplam 1.5 milyar, Rusya’nın Türkiye yatırımları 6.5 milyar dolara ulaştı. Büyük projelerin hepsi planlı şekilde devam etmektedir.
  • Uluslararası alanda (Türkiye ile) oldukça başarılı bir biçimde işbirliği yapıyoruz. Bunu söylerken hem Suriye’yi kastediyorum hem de Libya konusunda pozisyonlarımızı koordine etmek üzere kurduğumuz temaslardan bahsediyorum.
  • Karabağ’da iş birliğimiz hem ateşkesin sağlanmasında hem de ilerideki daha sağlam kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik önemli bir unsurdur.
  • Pandemi dünyanın tamamında turizm sektörüne ciddi bir darbe indirdi. Buna karşın bu sene Rusya’dan Türkiye’ye 2.5 milyon turist gitti. Rusya ile Türkiye’nin pandemi ile ortak mücadelesi ekonomi ve turizmin gelişmesine yardımcı olacak.
  • Ermenistan-Azerbaycan sınırında yer alan Türk-Rus Ortak Merkezi, faaliyetlerini aktif bir biçimde sürdürüyor. Bu işbirliği, istikrarın devamının ve uzlaşıya yönelik atılacak adımlar konusunda tarafların pozisyonlarının koordinesinin sağlanmasının ciddi bir garantisi.

Erdoğan: “Gerçekten dostlar bu tür zor günlerde belli oluyor”

Türkiye’de yaşanan yangınlarla mücadelede verdiği destekten dolayı Putin’e teşekkürlerini ileten Erdoğan, yangın söndürme çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Rus pilotlar için başsağlığı dileyerek, “Gerçekten dostlar bu tür zor günlerde belli oluyor” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

  • Ticaret hacminde kısmi bazı iniş çıkışlar olsa da şu an gayet iyi bir durumda. Ben daha da iyi bir konuma geleceğine inanıyorum. Özellikle turizmde vermiş olduğunuz destek sebebiyle de çok çok teşekkür ediyorum. Rus dostlarımızın Türkiye’yi tercih edişlerinden dolayı da minnettarız.
  • Önümüzdeki yıl öyle zannediyorum ki birinci ünitenin açılışını yapabileceğiz. Yoğun bir çalışma var. Şu anda burada 13 bin insan çalışıyor, bunların 10 bini Türk, 3 bini Rus, ama bunların hemen hemen tamamına yakını da Rusya’da eğitim aldı. Bu da tabii yine aramızdaki ilişkilerin pekişmesine neden oluyor.
  • Bir diğer konu da tabii özellikle bizim savunma sanayinde beraber attığımız adımlar. Bunu da ayrıca zaten konuşmamızda fayda var. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda da malum zevat hep bize bazı konuları özellikle sordular. Biz de onlara zaten gereken cevabı verdik. Çünkü attığımız adımlardan geri dönmemiz mümkün değil. 
  • Özellikle şuna inanıyorum yani bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde her geçen gün çok daha güçlenerek devam etmemizde çok büyük faydalar var. Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar da büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye-Rusya ilişkilerine bağlı.

Ortak basın toplantısı yapılmadı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da liderlerin görüşmesine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görüşmenin başının basına açık olacağını belirten Peskov, “Görüşme tercümanların katılımıyla baş başa planladı. İki lider, ilk başta müzakere edecek, sonra da çalışma kahvaltısında görüşmeye devam edecek” dedi.

Peskov, görüşmenin ardından basın toplantısının düzenlenmeyeceği bilgisini aktardı.

Erdoğan, Soçi’den ayrıldı

Tayyip Erdoğan, özel uçak “TC-TRK” ile saat 17.00’da Rusya’nın Soçi kentinden ayrıldı. Erdoğan, Soçi Uluslararası Havalimanı’ndan, Krasnador Bölge Vali Yardımcısı Aleksandr Ruppel, Soçi Belediye Başkanı Aleksey Kopaygorodskiy, Rusya Dışişleri Bakanlığı Devlet Protokolü Genel Müdürü İgor Bogdaşev, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Novorossisk Başkonsolosu Fırat Bayar tarafından uğurlandı.

Erdoğan ile MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Soçi’den ayrıldı.

Soçi’de ana gündem İdlip: Erdoğan’ın beklentisi çok, Putin’in eli sıkı

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur