Sinpaş GYO’nun yeni projesi: İnşaat yasağını çiğnemesine kimse müdahale etmiyor, Milli Park içinde ama “ÇED gerekli değil”

İnşaat yasağı olmasına rağmen Sinpaş GYO, Marmaris Kızılbük Wellness Resort projesinin inşaatını hâlâ sürdürüyor. İnşaatın sürdüğü Marmaris Kent Konseyi tarafından bildirilmesine rağmen Marmaris Belediyesi ve Muğla Valiliği şu ana kadar herhangi bir adım atmadı. Proje Marmaris Milli Parkı sınırları içinde olmasına rağmen 13 Ağustos'ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan "ÇED gerekli değildir" kararı çıkmıştı

Sinpaş GYO’nun yeni projesi: İnşaat yasağını çiğnemesine kimse müdahale etmiyor, Milli Park içinde ama “ÇED gerekli değil”

Turizm dönemi olması gerekçesiyle 15 Haziran – 15 Ekim tarihleri arasında bölgede inşaat yasağı olmasına rağmen Sinpaş GYO, Marmaris Kızılbük Wellness Resort projesinin inşaatını hâlâ sürdürüyor. Proje hakkında 13 Ağustos’ta “ÇED gerekli değildir” kararı da çıkmıştı.

Milli park sınırında ama “ÇED gerekli değildir”

Marmaris Kent Konseyi’nden Halime Şaman’a ulaşarak son gelişmeleri ve kendi girişimlerini sorduk. Sendika.Org’a konuşan Şaman, Marmaris’in yaşam alanlarıyla milli parkların kesişmesi ve iç içe geçmesi açısından dünyada bir örnek olduğunu vurgularken bahsi geçen projenin de Marmaris Milli Parkı sınırları içinde yapıldığını ifade etti. Buna rağmen “ÇED gerekli değildir” kararının kabul edilemez olduğunu ifade eden Şaman, projenin denizel, karasal ve ormanlık alanlarda geri dönüşü olmayacak tahribatlar yaratacağını öngördüklerini belirtti.

Belediye ve Valilik kayıtsız

Şaman, 28 Ağustos tarihinde firmanın inşaat yasağına rağmen proje inşaatını devam ettirmesini Muğla Valiliği ve Marmaris Belediyesi’ne bildirdiklerini ancak her iki kurumun da kendilerine herhangi bir geri dönüş yapmadığını ve firmaya herhangi bir yaptırım uygulamadığını söyledi.

Şaman son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği “ÇED gerekli değildir” kararının iptali talebiyle dava açtıklarını ve sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur