Erdoğan ne kur biliyor ne enflasyon: “Milli geliri 11 kat, asgari ücreti 16 kat artırdık”

Tayyip Erdoğan, TÜRK-İŞ'e bağlı farklı sektörlerde çalışan işçilerle buluşmasında iktidara geldiklerinden bugüne TL bazında GSYH'nin 11 kat, asgari ücretin 16 kat arttığını ifade etti. Ancak dolar ve altın bazında bakıldığında her iki veri de çok farklı bir gerçeklik sunuyor. Erdoğan, hem kamu emekçilerinin toplu sözleşme sürecinde hem de imzalanan çok sayıda toplu sözleşmede işçilerin sefalet ücretine mahkum edildiği için işçi eylemlerinin olmasını görmezden gelerek toplu sözleşmelerde işçilerin önemli kazançları olduğunu iddia etti

Erdoğan ne kur biliyor ne enflasyon: “Milli geliri 11 kat, asgari ücreti 16 kat artırdık”

Tayyip Erdoğan, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (TÜRK-İŞ) bağlı farklı sektörlerde çalışan işçilerle, Saray’da buluştu. Programa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da katıldı.

Erdoğan yaptığı konuşmada AKP’nin iktidara gelmesinden bu yana GSYH’deki ve asgari ücretteki artışlara değindi. Konuşmasında enflasyon ve kur farkı yokmuş gibi konuşan Erdoğan TL bazında GSYH’nin 11 kat arttığını, asgari ücretin ise 16 kat arttığını şu sözlerle ifade etti:

Milli gelirimiz Türk Lirası olarak yaklaşık 11 kat yükselirken, asgari ücretin 16 kata yakın artması, bunun en somut örneklerinden biridir. Aynı fevkalade yükselişi emekli maaşlarında da görmek mümkündür. Öyle ki 27 kat artan emekli maaşları vardır. Bugüne kadar yaptığımız tüm toplu sözleşme görüşmelerinde, hep çalışanlarımızın gelirlerini ve refahlarını yükseltecek formüller üzerinde durduk. Kamu işçilerimizin ücretlerindeki artışlar, özel sektörü de benzer yönde hareket etmeye yönelttiği için, burada çıkan rakamlar kısa sürede tüm çalışanlara şamil oluyor.

Erdoğan’ın TL bazında sunduğu değerler, dolar ve altın bazında oldukça farklılaşıyor. Türkiye ekonomisinin ithalata bağımlılığı göz önüne alındığında fiyatlar genel düzeyi dolar kuru hassasyeti oldukça yüksek. Altın değeri ise küresel düzeyde fiyatlar genel düzeyinde önemli bir etmen. Erdoğan’ın sunduğu verilerin dolar ve altın bazındaki değerleri ise şöyle:

GSYH: 2002’de 240 milyar dolar, 2020’de 720 milyar dolar

Kaynak: Dünya Bankası

GSYH, dolar bazında 2002’den bu yana grafikteki gibi dalgalansa da 2020’de 2002’deki değerin yalnızca 3 katı değere ulaşıyor. Özellikle 2013’ten itibaren dolar bazında düşüş eğiliminde.

Asgari ücret: 2001’de 99 dolar, 20201’de 334 dolar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın net asgari ücret verilerinin o yılki dolar kuruna bölünmesiyle oluşturuldu

Erdoğan, her ne kadar asgari ücretin 16 kat arttığını söylese de dolar bazındaki dalgalanma grafikteki gibi. 2021’deki değer 2001’deki değerin yaklaşık 3,37 katı.

2001’de 5,2 çeyrek altın, 2021’de 3,6 çeyrek altın

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın net asgari ücret verilerinin o yılki çeyrek altın fiyatına bölünmesiyle oluşturuldu

Asgari ücreti altın bazında değerlendirdiğimizde ise sonuçlar daha vahim. 2001’deki asgari ücret, çeyrek altın fiyatının 5,2 katıyken 2021’de sadece 3,6 katı. Altın bazında 20 yılda önemli ölçüde gerileme mevcut.

Sefalet zamları “önemli kazanım” oldu!

Erdoğan, konuşmasının devamında toplu sözleşmelerde işçilerin ücretlerinde önemli kazanımlar elde ettiğini şu sözlerle iddia etti:

Tüm bu olumlu gelişmeler sayesinde, hem işçilerimizin, hem memurlarımızın toplu sözleşmelerinde oldukça tatminkâr artışlar yapma imkânına kavuştuk. Mesela, geçtiğimiz ay imzalanan kamu işçileri toplu sözleşmesiyle, 700 bin kamu işçimizin ücretlerinde çok ciddi iyileştirmeler yaptık. Bu kapsamda, asgari ücret ile 4 bin lira arasında ücret alan işçilerimize seyyanen 500 lira zam yaptık. Böylece, 4 bin liraya kadar olan işçilerimizin ücretlerinde yüzde 34, tüm işçilerimizin ücretlerinde ortalama yüzde 25 artış gerçekleşti. Sosyal yardımlar, ilave tediye ikramiyeleri gibi ödemelerle aylık giyinik ücret tutarı 9 bin lirayı aşmıştır. Memurlarımızın maaşlarında da, benzer şekilde en düşük ücretlerde yüzde 31’i geçen oranlarda artış yapıldı. Bir süre önce emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de artışa gitmiştik.

Erdoğan’ın iddiasının aksine kamu emekçileri Memur-Sen ve iktidarın birlikte dayatmasıyla ilk yıl yüzde 5+7, ikinci yıl 8+6 zam almıştı. Özellikle enerji sektöründeki toplu sözleşmelerde işçilerin sefalet zamlarına mahkum edilmesi işçilerin sarı sendikalara tepkisine neden olmuştu.

DİSK-AR’dan Erdoğan’ın işçiler ile buluşmasındaki sözlerine yanıt

DİSK-AR ise ortalama ücretleri paylaşarak, “İşçilerle buluşmada bu gerçekler anlatılmadı” açıklamasını yaptı. DİSK-AR’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşım şöyle:

İşçilerle buluşmada bu gerçekler anlatılmadı! AKP’li yıllarda (2002-2021) kişi başına milli gelir 12,1 kat artarken, ortalama emekli aylığı 9,4 kat, ortalama memur maaşı 8,7 kat, ortalama memur emekli aylığı 7,1 kat, kamu işçisi ücreti 6,9 kat arttı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur