Emek, meslek ve tüketici örgütlerinden sendika düşmanı Yemeksepeti’ne boykot çağrısı

Yemeksepeti'ndeki sendika düşmanlığına karşı emek, meslek ve tüketici örgütleri bir araya gelerek boykot çağrısı yaptı. Çağrıya Nakliyat-İş'in yanı sıra eyleme DİSK, KESK, TTB, TMMOB, Birleşik Kamu-İş,Tek Gıda-İş, Liman-İş, Hava-Sen, Bağımsız Maden İş, DGD-SEN, Tüketici Birliği ve Tükoder ve Tüketici Birliği Federasyonu katıldı

Emek, meslek ve tüketici örgütlerinden sendika düşmanı Yemeksepeti’ne boykot çağrısı

Yemeksepeti işçileri, DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenmeye başlayınca patron Nevzat Aydın’ın da saldırıları başlamıştı. İşveren sendikanın toplu iş sözleşmesi yetki aşamasına geleceği aşamada, örneği görülmemiş bir şekilde hile ve muvazaaya başvurarak, yasalara, yargı kararlarına aykırı bir şekilde resmi evrakta sahtecilik yapmış ve Yemeksepeti’ni Taşımacılık İşkolunu, 10 nolu Ticaret, Eğitim, Büro İşkolu olarak değiştirmiştir. Bunun sonucu 2000 Nakliyat- İş Sendikası üyesi işçinin üyeliği düşürülmüştü. Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı da şu ana kadar bu sürece müdahale etmedi. Sendikanın başvurusu üzerine yapılan müfettiş incelemesinin sonucu da 8 ay geçmesine rağmen sendikaya gönderilmemiştir.

Yemeksepeti’nin bu sendika düşmanı tavrına karşı emek, meslek ve tüketici örgütleri ortak bir boykot çağrısı yaptı. Nakliyat-İş’in yanı sıra eyleme DİSK, KESK, TTB, TMMOB, Birleşik Kamu-İş,Tek Gıda-İş, Liman-İş, Hava-Sen, Bağımsız Maden İş, DGD-SEN, Tüketici Birliği ve Tükoder ve Tüketici Birliği Federasyonu katıldı.


Nakliyat-İş Genel Sekreteri Erdal Kopal’ın yapmış olduğu açıklamadan sonra boykot çağrısını yapmak için Tüketiciler Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz bir açıklama yaptı.

“Yemeksepeti’ne karşı tüketici boykotunu başlatmış bulunuyoruz”

Deniz, konuşmasına başlarken federasyona bağlı 12 örgüt adına bu açıklamayı yaptıklarını belirtti. Deniz konuşmasında Nakliyat-İş Sendikasının gündeme yansıyan Yemeksepeti örgütlenmesini anlamak, öğrenmek için sendikaya ziyarete gittiklerini söyledi.  Deniz “Nakliyat-İş ile yapılan görüşmelerden edinilen bilgilerin akabinde Yemeksepeti firmasıyla iletişim kurmak istediklerini, haklarında söylenen iddialar ile ilgili görüşmek istediklerini belirttiğini, yapılan görüşme sonucunda tüketici örgütü olarak tüketimden gelen gücü kullanma konusunda bir karar oluşturacaklarını söylediklerini belirtti. Ancak Yemeksepeti işvereninin Türkiye’nin en büyük federasyonlarından biri olan Tüketiciler Birliği Federasyonu’nun ve TÜKODER’in bu çağrısına cevap bile vermediğini belirtti. Deniz konuşmasını şöyle sonlandırdı:

Biz bugünden itibaren Tüketici Birliği Federasyonu’na bağlı 12 il örgütü ve TÜKODER ile birlikte tüketici boykotunu Yemeksepeti’ne karşı başlatmış bulunuyoruz. Bu andan itibaren ulaşabileceğimiz bütün medya kanallarında bütün platformlarda Yemeksepeti’nin kara listemizde olduğunu ifade edeceğiz. Bu konuyla ilgili tüketiciyi harekete geçirecek her türlü kampanyayı da ortaya koyacağız. İlerleyen günlerde inanıyoruz ki tüketimden gelen gücümüzün karşısında Yemeksepeti geri adım atacaktır. Biz tüketiciler olarak, bu halk olarak, toplum olarak emekçi kardeşlerimize açık net ve en güçlü dayanışmamızı bildiriyoruz.

Tüketiciler Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz’in ardından Bağımsız Maden İş ve Umut- Sen Koordinatörü Başaran Aksu bir açıklama yaptı.

“Bu boykot çağrısı tüm dünyaya yayılmalı”

Aksu, konuşmasında işçi sınıfının gücünü işverenlere göstermek gerektiğini, başta Yemeksepeti işçileri olmak üzere Türkiye’nin her yerinde zulmedilen tüm işçiler için mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Aksu, bu boykot çağrısını elden ele tüm dünyaya yayılması gerektiğini de ekledi.

Nakliyat-İş’e üye olduğu için işten çıkartılan Pegasus işçisi Barış Turan da bir konuşma yaptı. Turan konuşmasında Yemeksepeti işçileri ile dayanışma için burada olduklarını, hep birlikte her alanda boykota destek vereceklerini belirtti. Turan, “Yemeksepeti’nde de Pegasus’ta da mücadelemiz toplu sözleşmeli çalışana kadar devam edecek” diyerek sözlerini bitirdi.

Efood’a destek

Eylemde, Yunanistan’da PAME’ye bağlı sendikalarla sendikal mücadele veren, iş bırakma eylemleri yapan Delivery Hero’nun işletmesi olan Efood işçileriyle dayanışmak için de Yunanca bir pankart açıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur