KESK’in Ankara’ya yürüyüşü devam ediyor: Adil bir ücret, insanca bir yaşam istiyoruz

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin açıkladığı teklife karşı Ankara'ya yürüyen KESK'lilerin Edirne kolu, İstanbul'dan Kocaeli'ne, Batman kolu ise Adana'ya doğru yola çıktı

KESK’in Ankara’ya yürüyüşü devam ediyor: Adil bir ücret, insanca bir yaşam istiyoruz

KESK’in, toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin açıkladığı teklife karşı “İnsanca bir yaşam, demokratik, grevli toplu sözleşme için mücadeleyi birlikte büyütüyoruz” sloganıyla Edirne ve Batman’dan Ankara’ya başlattığı yürüyüş devam ediyor.

Edirne’den başlayan kol dün akşam İstanbul’a ulaştı. Bugün (19 Ağustos) Kadıköy İskele Meydanı’nda açıklama yapan KESK’liler Kocaeli, Yalova ve Bursa’ya hareket etti. Batman kolu ise Antep’ten hareket ederek bugün Adana’ya ardından Mersin’e ulaştı.

TİS görüşmeleri hayal kırıklığı yarattı

Kadıköy’de yapılan açıklamada konuşan KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, iktidarın TİS görüşmelerinde yaptığı teklifin kamu emekçilerini ve ailelerini hayal kırıklığına neden olduğu belirterek, “Öncelikle KESK olarak 5,5 milyon kamu emekçisinin ve emeklinin yıllardır biriken yüzlerce sorunu orta yerde dururken sadece bir kaç başlığı içeren üstelik vaat niteliğini aşmayan bir yaklaşımın ‘Toplu Sözleşme teklifi’ gibi sunulmasını kınıyoruz” dedi.

İktidarın “İşçiyi, memuru, asgari ücretliyi, emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz” söyleminin bıkkınlık seviyesine geldiğini ifade eden Bozgeyik, TÜİK’in açıkladığı “resmi enflasyonun” gerçek enflasyon olmadığını söyleyerek, “Bu ülkede hiç kimsenin neredeyse siyasal iktidarın talimatları ile belirlenir hale gelen resmi enflasyon verilerine, yine işsizlik verilerine güveni kalmamıştır. Bizleri yıllardır ezim, ezim ezen sokakta, çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız hayatın gerçek enflasyonudur” dedi.

“Hiçbir kamu emekçisi hanesi yoksulluk sınırı altında kalmasın”

Emekçilerin resmi enflasyon verilerinin temel alındığı maaş artışlarıyla daha fazla yoksullaştırıldığını belirten Bozgeyik, emekçilerin gelirlerinin eridiğine işaret etti. KESK olarak maaş artışlarında yoksulluk sınırını esas aldıklarını ifade eden Bozgeyik, tekliflerini “Hiçbir kamu emekçisi hanesi yoksulluk sınırı altında kalmasın” diyerek hazırladıklarını söyledi. Bozgeyik, “Buradan hareketle bu dönem teklifimizde eşi çalışmayan, iki çocuklu en düşük maaşı alan kamu emekçisinin eline geçen tutarın eş, çocuk, kira, yakacak, ulaştırma, yemek, ikramiye gibi kalemlerle Haziran itibari ile 9 bin 332 TL olan 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasını temel aldık” diye belirtti.

Mücadeleye çağırıyoruz

Asıl yetkilinin kamu emekçileri ve emeklileri olduğunun altını çizen Bozgeyik, “Bugüne kadar sizin adınıza ‘yetkili’ olarak masaya oturanların yaptığı yanlışların, eksiklerin faturasını maaşlarınızda her yıl daha fazla erime, daha fazla yoksullaşma, daha fazla güvencesizleşme ile ödediniz. Ödemeye de devam ediyorsunuz. Artık yeter demenin vakti çoktan gelmiştir” dedi. Kamu emekçilerinin, emekliklerin ortak hak ve çıkarlarını savunmak için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduklarını ifade eden Bozgeyik, “Bunun için ayrım yapmaksızın hepinizi İnsanca Yaşamaya Yetecek Bir Ücret, Güvenceli İstihdam- Güvenli Gelecek, Demokratik- Adil Bir Çalışma Yaşamı, Halktan Yana Bir Kamu Hizmeti, Grev hakkımızın önündeki engellerin kaldırıldığı Gerçek Bir Toplu Pazarlık Sistemi için Tüm Konfederasyonları, Kamu emekçilerinin birlikte ortak mücadele etmeye, omuz omuza vermeye çağırıyoruz” diye konuştu.

KESK’liler, Kadıköy’deki eylemin ardından Kocaeli’ne doğru yola çıktı. KESK yürüyüşünün 20 Ağustos programı şu şekilde:

1. KOL

BURSA – Saat: 09.30 Hareket – Uğurlama
ESKİŞEHİR – Saat: 12.30 Basın Açıklaması – Bildiri Dağıtımı
ANKARA – Saat: 17.00 Varış – Ulus Heykel

2. KOL

MERSİN – Saat: 11.00 Hareket – Uğurlama
ANKARA – Saat: 17.00 Varış – Ulus Heykel

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur