Gündüz ailesinin adalet turunun ilk durağı Şenyaşar ailesi: “Her sessizlik başka bir katliamın önünü açar”

Alkollü bir sürücünün arkadan çarpması sonrası ölen bisiklet sporcusu Umut Gündüz’ün ailesinin adalet turunun ilk durağı Şanlıurfa'daki Şenyaşar ailesi oldu. Gündüz ailesi, Şenyaşar ailesinin nöbetine destek vererek açıklama yaptı. Her iki aile de yaptıkları konuşmalarla adalet mücadelesinde dayanışmanın önemine vurgu yaptı

Gündüz ailesinin adalet turunun ilk durağı Şenyaşar ailesi: “Her sessizlik başka bir katliamın önünü açar”

15 Temmuz 2020 tarihinde antreman sonrasında bisikletiyle evine dönerken alkollü sürücü Çağdaş Şenyüz’ün arkadan çarpması sonucu yaşamını yitiren Umut Gündüz’ün ailesinin adalet turunun ilk durağı Şanlıurfa’da günlerdir Adliye önünde nöbet tutan Şenyaşar ailesi oldu.

GÜNDÜZ AİLESİNİN ADALET TURU 1 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR: “UMUT İÇİN ADALET, HERKES İÇİN ADALET”

Şenyaşar ailesinin Şanlıurfa Adliyesi önündeki adalet nöbetine destek veren Gündüz ailesi, burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Menderes Gündüz, Umut’un öldürülmesinin ardından başlattıkları adalet mücadelesine değinirken bu mücadelenin adalet arayan her kesimle temas kuracaklarını belirtti. Gündüz’ün ifadeleri şöyle:

Umut Gündüz’ün ailesi olarak bizlerin, tek başına adaletin yerini bulması için sürdürdüğümüz çabamızın sonuçsuz kalması nedeniyle ülkedeki Adalet talebinde bulunan diğer mağdur ailerle bir araya gelmeye karar verdik. Tüm ülkedeki adalet mağdurlarının ortak bir mücadele etrafında buluşmasının Türkiye’ deki adalet arayışında olan herkese umut olacağını ve ailelerin adalet mücadelesini güçlendireceğini düşündüğümüz için “Umut için adalet, herkes için adalet” sloganıyla ülkedeki diğer adalet mağdurlarıyla tanışma, kaynaşma, birleşme turumuzu 1 Ağustos 2021 tarihinde Ankara’dan başlattık.

Gündüz: “‘Bana değmeyen yılan bin yaşasın’ mantığı yanlış”

Gündüz, açıklamayı bitirdikten sonra da sözlerine şu ifadelerle devam etti:

Turumuzu bu büyük direnci ve cesareti gösteren Şenyaşar ailesiyle başlatmak istedik. Bugün buradayız. Onlarla konuşacağız, dertleşeceğiz. Özellikle adli yılın başlangıcıyla birlikte bu hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı nasıl bir güç birliği ve dayanışma oluşturabileceğimizi konuşacağız. Her sessizlik bir başka katliamın da önünü açacak.

Konya’da 7 yurttaşın öldürülmesine sessiz kalanlar, emin olun bir gün 70 yurttaşın ölümünün de önünü açmış olacak. Bu ülkede yaşadığımız için “Bana değmeyen yılan bin yaşasın” mantığı yanlış. Bu adaletsizlik eninde sonunda sizi de bulacaktır.

Toplumun duyarlı her kesiminin ve sivil toplum kuruluşlarının daha fazla sorumluluk alarak adalet mücadelesindeki bu dayanışmaya destek vermesi gerektiğini ifade eden Gündüz, adalet mücadelesi veren kesimleri birleştirme yolunda kendilerinin de sorumluluk alacağını belirtti.

Ferit Şenyaşar: “Ya ölüm bizi buradan ayırır ya da adalet”

Gündüz’ün ardından söz alan Ferit Şenyaşar ise şunları söyledi:

Şenyaşar ailesi olarak da mücadelemiz sürüyor. Dayanışmamız günden güne büyüyor. Bugün Umut’un ailesi Ankara’dan kalkıp dayanışmak için bizi ziyaret etti. Umut’un ailesiyle umutluyuz. Adaletin bir gün sağlanacağına inanıyoruz. Kararlıyız. Adaletsizliğe uğrayan, adalet arayan herkesle birlikte mücadelemiz sürecek. Adalet sağlanmadan da annemle buradan ayrılmayacağız. Ya ölüm bizi buradan ayırır ya da adalet buradan ayırır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur