Fatsa’da altın madeni arazisinde heyelan: Siyanür havuzlarının taşma tehlikesi var

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Fatsa altın madeni sahasının hemen 20 metre yakınında yağmur ve sel nedeniyle göçen yollar, maden ile ilişkili arazide toprak kaymaları olduğunu, liç alanının kenarındaki iki su havuzunun ise taşma noktasına geldiğini söyledi

Fatsa’da altın madeni arazisinde heyelan: Siyanür havuzlarının taşma tehlikesi var

Batı Karadeniz’i etkisi altına alan yağışın ardından bölgedeki çok sayıda kentte heyelan ve sel meydana geldi. Sinop, Kastamonu ve Bartın’da yaşanan fekaletin ardından en az 44 kişi hayatını kaybetti.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu’nun Fatsa ilçesinde yer alan altın madeni arazisinde yakınındaki yollarda çökme meydana geldiğini ve maden arazisinde ise heyelan olduğunu söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Adıgüzel, siyanürle ayrıştırma yapılan liç alanının kenarındaki iki su havuzunun taşma noktasına geldiğini ifade etti. Adıgüzel paylaşımında siyanür ve ağır metal karşımı ile dolu olan havuzlatın taşması durumunda büyük bir felakete neden olacağını söyledi.

Havuz direnci tespit edilen yağışın çok altında

Siyanür ve ağır metal dolu havuzların metrekare başına 220 kilogramlık dirence göre ayarlandığını söyleyen Adıgüzel, Ordu Valiliği’nin 3 yıl önce bölgede metrekareye 280 kilogramlık yağış tespit ettiğini ifade ederek şunları söyledi:

Lamı cimi yok kardeşim defolup gideceksiniz. 150 bin nüfuslu Yeşil Fatsa’nın üstündeki bu Sarı Çıbanı söküp atmak sadece bizim değil, burada yaşayan nefes alan her canın boynunun borcudur.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur