CHP’li Çeviköz: “Askerlerimiz Afganistan’dan artık en kısa zamanda çekilmeli”

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’nin Afganistan’ı terk etmek isteyenler için başvuru adresi yayımladığını ve bunun büyükelçilikte bir tahliye hazırlığı anlamına geldiğini belirten Çeviköz, “Askerlerimiz de artık en kısa zamanda çekilmeli” dedi

CHP’li Çeviköz: “Askerlerimiz Afganistan’dan artık en kısa zamanda çekilmeli”

CHP’nin Dış Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Taliban’ın Kabil’e girmesinin ardından Afganistan’da bulunan Türk askerlerin en kısa zamanda çekilmesi çağrısı yaptı.

Türkiye’nin Afganistan’a 2001’de başlayan NATO işgali kapsamında 600’e yakın askeri bulunuyor. AKP iktidarı, Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı yarı-gizli görüşmenin ardından Kabil Havaalanı’nda asker bulundurmaya devam etmek istese de Taliban buna itiraz ediyor.

“Bir zayıflık değil kurmay öngörü…”

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’nin Afganistan’ı terk etmek isteyenler için başvuru adresi yayımladığını ve bunun büyükelçilikte bir tahliye hazırlığı anlamına geldiğini belirten Çeviköz, “Askerlerimiz de artık en kısa zamanda çekilmeli” dedi.

Çeviköz, çekilme kararının bir zayıflık değil, dirayet, ileri görüşlülük ve kurmay öngörünün işareti olacağını söyledi.

Ünal Çeviköz’ün 5 madde halinde Twitter hesabından paylaştığı açıklaması şöyle:

  1. Vatandaşlarımızın Afganistan’ı terk etmek istemeleri halinde nereye başvuracakları Kabil Büyükelçiliğimiz tarafından duyuruldu.
  2. Bu durum Büyükelçiliğimizin de tahliye hazırlıklarını tamamladığına işaret ediyor.
  3. Askerlerimiz de artık en kısa zamanda çekilmeli.
  4. Bu durum hakkında kamuoyumuzu açıklamalarla şeffaf şekilde bilgilendirmek görevi yetkili makamlarımız tarafından yapılmalıdır.
  5. Çekilme kararının alınması ve bunun açıklanması bir zayıflık değil, dirayet, ileri görüşlülük ve kurmay öngörünün işaretidir.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur