Kendini enstitülere müdür olarak atayan ve “hiç utanması olmayan” Naci İnci’ye geçici rektörlük görevi

Boğaziçi Üniversitesi'nin kayyum rektörü Melih Bulu'nun gece yarısı kararnamesiyle görevden alınmasının ardından yerine Rektör Yardımcılığı görevini kabul ettiği için öğrencilerin "Utanmıyor musunuz?" dediği ve üniversitenin enstitülerine kendini müdür olarak atamasıyla bilinen Naci İnci, vekaleten atandı. Boğaziçililer "içeriden veya dışarıdan" herhangi bir atama istemediklerini ifade ederek Boğaziçi bileşenlerinin katıldığı rektörlük seçimi talep etti

Kendini enstitülere müdür olarak atayan ve “hiç utanması olmayan” Naci İnci’ye geçici rektörlük görevi

Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektörü Melih Bulu’nun gece yarısı kararnamesiyle görevden alınmasının ardından yerine geçici olarak Naci İnci görevlendirildi.

GELDİĞİ GİBİ GİTTİ: MELİH BULU KAYYUMLUK GÖREVİNDEN ALINDI

Naci İnci, Melih Bulu’nun atanmasının ardından yönetici bulamadığı günlerde Rektör Yardımcılığı’nı kabul etmesiyle hatırlanıyor. Melih Bulu’ya karşı yapılan protestoların henüz ikinci ayındayken görevi kabul eden İnci, Rektörlük binası önünde öğrenciler tarafından sıkıştırılarak görevi neden kabul ettiği sorulmuştu. Soruları cevapsız bırakan İnci’ye öğrenciler, “Hiç utanmanız yok mu” demişti.

BOĞAZİÇİLİLERDEN NACİ İNCİ’YE: “HİÇ UTANMANIZ YOK MU, REKTÖR YARDIMCILIĞINI KABUL EDİYORSUNUZ?”

Naci İnci’nin hatırlandığı bir diğer konu ise üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne ve Fen Bilimleri Enstitüsü’ne müdür olarak atamasıydı.

“Direnişimiz kayyumu defetti. Sıra seçimde”

Melih Bulu’nun görevden alınmasıyla Boğaziçililer, “içeriden veya dışarıdan” herhangi bir atamayı kabul etmeyeceklerini ifade ederek Boğaziçi bileşenlerinin dahil olduğu rektörlük seçimi talebinde bulundu.

Melih Bulu’nun icraatları da gitsin

Seçim talebinin yanı sıra, Melih Bulu döneminde gerçekleşen yeni fakülte açılması, BÜLGBTİ+ Kulübü’nün kapatılması, CİTÖK’ün fiilen kapatılması gibi uygulamaların geri çekilmesi talepleri de açıklandı.

YÖK’ten rektör adaylığı ilanı

YÖK de Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör ataması yapılacağını duyurarak aday olmak isteyenlerin 2 Ağustos’a kadar başvurmasını istedi.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası ve 3 sayılı “Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” hükümleri ve “Rektör Adayı Olmak İsteyenlerin Başvurusuna İlişkin Usul ve Esaslar” uyarınca Boğaziçi Üniversitesine rektör ataması yapılacaktır.

Akademisyenlerin sırt dönmesinin ardından Fazıl Önder Sönmez ve Naci İnci Rektörlük binasına girdi

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE DİRENİŞ 193. GÜNÜNDE: “VEKALETEN KAYYUMLUK” TABELASI REKTÖRLÜKTE

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur