Kadıköy: Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenler için yürüyen gençlik örgütlerine polis saldırdı

Suruç Aileleri İnisiyatifi'nin Halitağa Caddesi'nde düzenlediği Adalet Nöbeti'ne katılan gençlik örgütleri, buradaki oturma eylemi bittikten sonra Süreyya Operası'na doğru yürüyüşe geçince polis tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Onlarca üniversiteli gözaltına alındı. Görüntü alınmasını engellemeye çalışan polis çok sayıda gazeteciyi de özel olarak hedef alıp yaraladı. Gözaltına alınan gençler sabah saatlerinde serbest bırakıldı

Kadıköy: Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenler için yürüyen gençlik örgütlerine polis saldırdı

Gençlik örgütleri Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 düş yolcusunu anmak ve adalet talebini yükseltmek için Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşma çağrısı yapmıştı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin Halitağa Caddesi’nde düzenlediği Adalet Nöbeti’ne katılan gençlik örgütleri, buradaki oturma eylemi bittikten sonra Süreyya Operası’na doğru yürüyüşe geçince polisin plastik mermi, tazyikli su ve biber gazı kullandığı saldırısına uğradı. Onlarca üniversiteli gözaltına alındı.

Gazetecilerin görüntü almasını engellemeye çalışan polisin saldırısında dokuz8haber muhabiri Fatoş Erdoğan kolundan yaralandı. Bir üniversitelinin de burnu kırıldı.

Polis saldırısında ayrıca doğrudan gaz fişeği atılan HDP Kadıköy İlçe Binasının camları kırıldı. Binaya sığınan onlarca kişi yoğun gaz nedeniyle fenalaştı.

Alanı boşaltan polis üniversitelileri yerlerde sürükleyerek gözaltına alırken tepki gösterenlere de saldırdı. Tepki gösterenler alandan sürülürken fenalaşanlar oldu.

Bu sırada polis tazyikli suyla Gençlik Sokağı’ndaki kitleye saldırdı.

Alana gelen ambulansa bindirilerek götürülen çok sayıda üniversitelinin ardından kolundan yaralanan Fatoş Erdoğan’ın ambulansa bindirilmesi uzun süre engellendi. Gazetecilerin ısrarı sonucunda Erdoğan ambulansa bindirildi.

Gözaltıların ardından çevredeki binalara sığınanlar polis tarafından teker teker çıkartılarak alandan uzaklaştırıldı.

Gözaltına alınan gençler, Haseki Hastanesi’ne getirildi. Polis, gözaltı aracının içine gaz sıkarak kapıları kapattı.

Gözaltındayken polisin üniversiteli bir genci merdivenden ittiği iddia edildi.

Merdivenden ittiği söylenen polis teşhir edildi.

Gözaltına alınanlar sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

Sendika.Org (Derya Saadet, Egehan Deniz Koska)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur