15 barodan ırkçı saldırılara karşı ortak açıklama: “Saldırılara ilişkin ivedi ve etkin bir soruşturma talep ediyoruz”

Son üç ay içerisinde Afyon'da, Ankara'da ve Konya'nın Meram ilçesinde Kürtlere yönelik ırkçı saldırıların yaşanmasının ardından 15 baro, ortak bir açıklama yayımladı. Barolar, ırkçı saldırılara ilişkin ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturma yürütülmesini talep etti

15 barodan ırkçı saldırılara karşı ortak açıklama: “Saldırılara ilişkin ivedi ve etkin bir soruşturma talep ediyoruz”

Son üç ay içerisinde Afyon’da, Ankara’da ve Konya’nın Meram ilçesinde Kürtlere yönelik ırkçı saldırıların yaşanmasının ardından 15 baro, ortak bir açıklama yayımladı. Adıyaman Barosu, Ağrı Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Batman Barosu, Dersim Barosu, Diyarbakır Barosu, Hakkari Barosu, Kars Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Urfa Barosu, Şırnak Barosu ve Van Barosu imzasıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Basına ve sosyal medyaya yansıyan haber içeriklerinde; 12 Mayıs 2021 tarihinde Konya ili Meram ilçesinde Kürt aileye yönelik saldırının gerçekleştiği, 19 Temmuz 2021 tarihinde Diyarbakır ve Mardin’den Afyon’a mevsimlik tarım işçisi olarak giden işçiler Kürtçe konuştukları için ırkçı saldırıya uğradıkları, 20 Temmuz 2021 tarihinde Ankara ili Altındağ ilçesinde Kürt aileye yönelik silahlı saldırıda, 2’si ağır 4 kişinin yaralandığı, 21 Temmuz 2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı aileye ırkçı saldırı gerçekleştiği ve 1 kişinin yaşamını yitirdiği tarafımızca öğrenilmiştir.

Yaşanan saldırıların münferit olmadığının ifade edildiği açıklamada Kürt kimliği ve Kürtçe dilinin kullanımının saldırılara gerekçe gösterildiği vurgulandı. Şiddet ve kutuplaştırıcı dilin kullanılmasının, bu yönlü ırkçı saldırıların oluşumunda etkili olduğu belirtilirken son yıllarda siyasi erklerin kullandığı ayrımcı dilin, toplumda telafisi olmayan olaylara zemin sunduğu vurgulandı.

Açıklamanın sonunda ırkçı saldırılara ilişkin ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturma yürütülmesi talep edildi.

Aşağıda imzası olan Barolar olarak; yaşam hakkı başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine yol açan bu ırkçı saldırıları kınıyor, Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini, saldırılarla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini talep ediyoruz.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur