İdlip’te HTŞ’lilerin hedef alındığı saldırı sonrası Rus basını: “NATO zirvesi öncesinde Türkiye’ye net bir sinyal”

“Türkiye’nin radikallerin yok edilmesine yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesinin zamanı gelmiş olmalı. Eğer bu yapılmazsa Rusya İdlip’i kendisi vurmak zorunda kalacak”

İdlip’te HTŞ’lilerin hedef alındığı saldırı sonrası Rus basını: “NATO zirvesi öncesinde Türkiye’ye net bir sinyal”

Suriye’nin İdlip vilayeti, son dönemde yeni bir çatışma sürecinin habercisi niteliğinde gelişmelere sahne oluyor.

Büyük oranda Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) adlı cihatçı çatı örgütünün kontrolünde olan bölgede, aynı zamanda çok sayıda TSK üssü de bulunuyor.

Suriye ordusu bir süredir İdlip’in güneyine yönelik roket ve top atışları gerçekleştirirken, TSK de bölgedeki tahkimatını artırdı ve yeni üsler inşa etti.

Rusya ve Suriye ordusu dün (10 Haziran) itibariyle Lazkiye’nin kuzey kırsalından Cisr eş-Şuğur’a, Gab ovasından Cebel ez-Zaviye’ye kadar olan hattı havadan ve karadan yoğun bir bombardımanla hedef aldı.

Cebel ez-Zaviye bölgesindeki İblin’e yönelik bombardımanda HTŞ’nin askeri sözcüsü Ebu Halid el-Şami’nin de aralarında bulunduğu bazı HTŞ’lilerin öldüğü bildirildi.

HTŞ’nin askeri sözcüsü Ebu Halid el-Şami, Amerikan kanalı PBS’nin “Jihadist” belgeselinde yer almıştı.

Türkiye’ye net bir sinyal”

Rus ordusu ve Rus özel güvenlik şirketi Wagner’e yakınlığıyla bilinen bazı haber ajansları HTŞ’ye yönelik operasyona ilişkin dikkat çeken bir yorumda bulundu.

“Ruskaya Vesna” haber sitesi, HTŞ’lilerin bulunduğu aracın vurulduğu ana ilişkin görüntüleri yayımlarken, Abhaz haber ajansı ANNA News de videoyu şu notla paylaştı:

Bu, planlanan zirve öncesinde Türkiye’ye net bir sinyal. Rusya, İdlip’teki terörist devletle uzlaşmayacağının altını kalınca çiziyor. Türkiye’nin radikallerin yok edilmesine yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesinin zamanı gelmiş olmalı. Eğer bu yapılmazsa Rusya İdlip’i kendisi vurmak zorunda kalacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur