Mağaza Market-Sen’den A101 önünde eylem: “12,5 saat çalışmaya son, işçilerin mola hakkı teslim edilsin”

A101 market işçileri şubelerdeki 12,5 saate varan çalışma saatlerini ve kötü çalışma koşullarını protesto etti. Harbiye'de bulunan A101 market önünde basın açıklaması yapan işçiler ellerinde, "A101'de köleliğe son vereceğiz" yazılı pankart taşıdılar

Mağaza Market-Sen’den A101 önünde eylem: “12,5 saat çalışmaya son, işçilerin mola hakkı teslim edilsin”

A101 market işçileri şubelerdeki 12,5 saate varan çalışma saatlerini ve kötü çalışma koşullarını protesto etti. Harbiye’de bulunan A101 market önünde basın açıklaması yapan işçiler ellerinde, “A101’de köleliğe son vereceğiz” yazılı pankart taşıdılar.

Mağaza Market-Sen’in A101 marketlerinde örgütlendiğini duyuran işçilerin talepleri şöyle:

  • A101, 07.30-20.00 çalışma düzenini geri çekecek.
  • İşçiler, puantajlara yazıldığı gibi 8 saat çalıştırılacak.
  • İşçinin onayına bağlı olarak 8 saatten fazla çalıştırılan her dakika, fazla mesai olarak tanımlanacak. İşçilerin tüm fazla mesai ücretleri ödenecek.
  • Envanter sayımı ve sevkiyat 8 saatlik mesai saatlerinin içinde değilse fazla mesai olarak tanımlanacak.
  • 8 saat çalışma süresine göre işçilerin 1 saatlik mola hakkı teslim edilecek.

A101 önünde okunan basın açıklamasının tam hali ise şöyle:

Son üç gündür Türkiye, A101 işçilerinin çalışma koşullarını konuşuyor. “Kölelik geri geldi” dedirten bu koşullar karşısında işçiler sadece itirazını yükseltmekle kalmıyor. Örgütleniyor, sendikasına üye oluyor.

Genç sendikamızın kısıtlı imkanlarıyla çıktığımız bu yolda kısa zamanda hızlı adımlar attık. Mağaza mağaza ziyaretler gerçekleştirdik, işçilerle buluştuk, birliklerimizi kurmaya başladık. Şimdi A101 patronları, diğer tüm patronlar gibi şaşkın. Kölelik koşullarını bunca yıldır işçilere dayatanlar çaresizler. İşçilere “çalacak kapınız yok” diyenler, baskıyla bu itirazı susturmayı deneyecek kadar çaresizler.

Tüm toplum market işçilerine sahip çıktı. Her gün alışveriş yaptığı o marketlerdeki gerçekleri gördü. İşçilerin emeğinin sömürülmesine, emekçi halkımız sessiz kalmadı. Sanıldığı gibi, anlatıldığı gibi işçiler bir başına değil.

Bugüne kadar parıltılı reklamlarla izlediğimiz ucuzluk marketleri, esasen ucuz iş gücünün adresidir. Zincir marketlerin patronları, işçilerin emeğini sömürüp yaptıkları cirolarla övündüler. İtiraz eden işçilere karşı kalkanları “kapıda senin gibi binlercesi var” cümlesi oldu. İşsizlik patronlara yaradı, işçilere 12 saat çalışma dayatıldı.

Bu devran dönecek. 6 Mart’ta Mağaza-Market-Sen A101 İşçileri Genel Üye toplantımızı tüm bu gelişmeler ışığında gerçekleştirdik. A101’in tüm dayatmalarının karşısında, işçilerin tüm haklarını almak için yürüttüğümüz mücadeleyi adım adım büyüteceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur