Kadınlar Kadıköy’den seslendi: “Özgürlüğümüzü kazanacağız”

8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önüne toplandı. Polis, gökkuşağı bayrakları ve Boğaziçi tutuklusu Şilan Delipalta'nın olduğu dövizleri alana sokmaya engel olsa da kadınlar ve LGBTİ+'lar alana bayrak ve dövizlerle girdi. Eylemin ardından polis LGBTİ+'ların alandan toplu çıkmasına engel olmaya çalıştı. 1'i gazeteci 9 kişi gözaltına alındı

Kadınlar Kadıköy’den seslendi: “Özgürlüğümüzü kazanacağız”

Mor Mekan’dan çıkarak buluşma noktasına yürümek isteyen Kadın Savunması üyelerini polis durdurdu.

Kadıköy’ün diğer sokaklarını da dolduran kadınlar ara sokaklardan Kadıköy Rıhtım’a yürüdü.

Kadınlar, polisin tüm engellemelerine rağmen buluşma noktasına yürüdü. Eylem alanına girmek isteyenleri polis sırayla alana aldı.

Alana girişte polisin yaptığı aramalarda dövizlerdeki gökkuşağı çizimleri ve LGBTİ+ bayraklarına saldıran polis çok sayıda dövize ve bayrağa el koydu. Polisin gökkuşağı bayrakları ve renkli şemsiyeleri alana almaması “Buradayız, gitmiyoruz, alışın” sloganı protesto edildi.

Polis ayrıca  “Vegan, feministler” yazan döviz üzerinde  gökkuşağı olduğu gerekçesiyle alana alınmayarak el konuldu.

Trans kadınlar erkek polislerin üst aramalarını yapmasına itiraz etti. Kadın polisler ise trans kadınların üst aramasını yapmayı reddetti.

Bu kadar mı korkuyorsunuz?

Tutuklu Boğaziçi direnişçisi Şilan Delipalta’nın olduğu, üzerinde “#ŞilanıÖzgürBırak” yazılı dövizleri alana almayarak saldıran polise Delipalta’nın arkadaşları “Arkadaşımız Şilan’ın sırf fotoğrafını taşıdığımız için alana sokmuyorlar. Korktukları Şilan, korktukları kadınlar, korktukları bütün LGBTİ+’lar, korktukları kayyumlara karşı mücadele eden bütün öğrenciler. Ancak biz tüm bunlara rağmen asla mücadelemizden vazgeçmiyeceğiz” sözleri ile yanıt verdi.

Melih kaç kaç öğrenciler geliyor

Üniversite dayanışmalarından alana gelenler “Melih kaç kaç öğrenciler geliyor” sloganı ile Boğaziçi kayyumu Melih Bulu’yu protesto etti.

Alanda çalınan halaylarla 8 Mart coşku ile kutlandı.

Eylem sonrası saldırı

Eylemin ardından alana gökkuşağı bayraklarının alınmamasına yönelik açıklama yapan trans aktivistler, “Burada gökkuşağı bayraklarını içeri almayanlar, kadın katillerini koruyor cezasız bırakıyor” dedi ve “Alışın, barışın, buradayız, gitmiyoruz” sloganı ile polisin tutumunu protesto etti.

Alandan toplu olarak çıkan trans aktivistlere polis engel olmaya çalıştı. Polis, taksiye binerek dağılmak isteyen LGBTİ+’ların alandan uzaklaşmasına engel olmak için taksiyi ara sokakta durdurdu.

LGBTİ+ aktivistleri Havin Özcan ve Yıldız İdil Şen için gözaltı kararı bekleyen polis, LGBTİ+’ları alıkoydu. Arkadaşlarının gözaltına alınmasına engel olmak isteyenlere ise saldırdı. 1’i gazeteci olmak üzere 8 kişi gözaltına alındı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur