Beyoğlu’nda saldırıya uğrayan trans kadın Kocaeli’ne sevk edildi, saldırgan gözaltına alındı

İstanbul’da kezzaplı saldırıya uğrayan Suriyeli mülteci trans kadın Asya’nın Kocaeli'nde bir hastaneye sevk edildiği, saldırgan Emre Bozkurt'un a gözaltına alındığı öğrenildi

Beyoğlu’nda saldırıya uğrayan trans kadın Kocaeli’ne sevk edildi, saldırgan gözaltına alındı

Dün İstanbul Beyoğlu’ndaki evinden çıkarken bir saldırgan tarafından yüzüne kezzap atılan Suriyeli mülteci trans kadın Asya’nın, ilk tedavisi için kaldırıldığı Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi’nden Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenildi. Polisin aktardığı bilgiye göre saldırgan Emre Bozkurt da gözaltına alındı.

Okmeydanı’ndan Kocaeli’ne sevk edildi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) LGBTİ+ Meclisi’nden aktivistler bugün Beyoğlu’nda saldırının gerçekleştiği sokağa giderek orada yaşayan diğer trans kadınlar ve esnafla görüştü. HDK LGBTİ+ Meclisi’nden aktivistlerin KaosGL.org’da yayımlanan aktarımlarına göre Emre Bozkurt isimli erkek, 18 yaşındaki Suriyeli mülteci trans kadın Asya’ya evin kapısından çıkarken kezzapla saldırdı.

Asya önce Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. Ardından gece yarısı yanık tedavisi için Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Asya’nın bir gözünde tamamen diğerinde ise kısmen görme kaybı var. Vücudunda da birinci derece yanıklar oluştu.

Daha önce de şiddet uygulamıştı

Asya’nın arkadaşları, HDK LGBTİ+ Meclisi’nden aktivistlere saldırgan Emre Bozkurt’un Asya’nın eski sevgilisi olduğunu, daha önce de şiddet uygulayıp eve hapsetmeye çalıştığını, Asya arkadaşlarına sığındıktan sonra da bu saldırıyı gerçekleştirdiğini aktardı. Polisin, kadınlara verdiği bilgiye göre fail gözaltına alındı, karakolda ifade verecek.

HDK LGBTİ+ Meclisi’nden aktivistler yaşananların takipçisi olacaklarını söyledi.

Sendika.Org, KaosGL

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur