Ankara’da üniversiteli kadınlara dava üstüne dava: “Bu kenti ateşe vereceğimiz günler yakın”

Ankara'da AKP İl Başkanlığı binasına mor boya atarak eylem yapan üniversiteli kadınlara ve üniversitelilerin gözaltına alınmasına tepki gösterenlere ayrı ayrı davalar açıldı. Kadın Savunma Ağı üyesi Buse Üçer'in eylem yapan üniversiteli kadınlar için tweet atması sonrası gözaltına alınmasını protesto etmek için pankart asan üniversiteli kadınlara da dava açıldı

Ankara’da üniversiteli kadınlara dava üstüne dava: “Bu kenti ateşe vereceğimiz günler yakın”

Ankara’da kadın cinayetlerine yönelik politikaları nedeniyle AKP İl Başkanlığı binasına mor boya atarak eylem yapan ve gözaltına alınan Üniversiteli Kadın Kolektifi (ÜKK) üyesi 5 kadın hakkında toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet iddiasıyla dava açıldı.

ÜNİVERSİTELİ KADIN KOLEKTİFİ’NDEN AKP ANKARA İL BAŞKANLIĞI’NA MOR BOYA: “KADINLAR KATLEDİLİRKEN SİZ KOLTUKLARINIZDA RAHAT OTURAMAYACAKSINIZ”

Dava üstüne dava

5 üniversitelinin gözaltına alınmasının ardından “Bu kenti ateşe vereceğimiz günler yakın” diyerek tweet paylaşan Buse Üçer de gece yarısı gözaltına alınmıştı.

Kadın Savunma Ağı üyesi Buse Üçer’in gözaltına alınmasına tepki göstermek için pankart asan 4 ÜKK’liye de “Bu kenti ateşe vereceğimiz günler yakın” yazılı pankart astıkları için dava açıldı. İddianamede üniversiteli kadınlara “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçlaması yöneltildi.

BUSE UÇER ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDI: “BU ŞEHRİ ATEŞE VERECEĞİMİZ GÜNLER YAKIN!”

Buse Üçer gece yarısı gözaltına alınıp 1 Ocak sabahı çıkarıldığı nöbetçi mahkemede yurt dışı yasağı ve adli kontrol cezası ile serbest bırakıldıktan sonra dava açıldı. Buse Üçer’in davasının ilk duruşması nisan ayında görülecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur