Buse Uçer adli kontrolle serbest bırakıldı: “Bu şehri ateşe vereceğimiz günler yakın!”

Kadın Savunması üyesi Buse Uçer, yılbaşı akşamı arkadaşlarıyla birlikte Ankara Mor Mekan'dan çıkarken önlerini kesen polisler tarafından gözaltına alındı. Sabah saatlerinde emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının ardından savcılığa çıkarılan Uçer, "halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla tehditte bulunma” suçundan tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği de Uçer'i adli kontrolle serbest bıraktı

Buse Uçer adli kontrolle serbest bırakıldı: “Bu şehri ateşe vereceğimiz günler yakın!”

Kadın Savunması üyesi Buse Uçer, yılbaşı akşamı arkadaşlarıyla birlikte Ankara Mor Mekan’dan çıkarken önlerini kesen polisler tarafından gözaltına alındı.

Sabah emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen Uçer, 13.00’da savcılığa çıkarıldı.

Savcılık da TCK 213’te tanımlı “Halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla hayat, sağlık, vücut veya cinsel dokunulmazlık ya da malvarlığı bakımından alenen tehditte bulunma” suçundan tutuklanması talebiyle Uçer’i Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti.

Sulh Ceza Hakimliği, Uçer’i adli kontrol şartı ile serbest bıraktı. Adli kontrol gereği Uçer düzenli olarak imza verecek ve yurtdışına çıkamayacak.

Bu şehri ateşe vereceğimiz günler yakın!

Gözaltı gerekçesi Uçer’in aynı gün içinde işlenen dört kadın cinayetinin ardından attığı şu Tweet:

“Buse’yi derhal serbest bırakın”

“Memleketin dört bir yanını baskı ve zorbalıkla yönetmeye çalışanlar bilsinler ki kadın mücadelesi ile karşınıza dikileceğiz” diyen Kadın Savunması’nın yaptığı çağrı ile kadınlar #BuseyiDerhalSerbestBırakın etiketiyle dayanışma mesajları paylaşmaya başladı.

Online basın toplantısı

Yılın ilk günü, Uçer’in adliyeye sevk edildiği saatlerde, Kadın Savunması online bir basın toplantısı düzenleyerek “Buse’yi serbest bırakın” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur