İstanbul’da bir “yeni tip” polis baskını daha: “Benden dolayı aileme yapılıyorsa, muhalif kimlikli herkese yapılabilir bu”

6 Ocak’ta sabahı özel harekat polisleri tarafından basılan evilerden birinin de iki yıldır yurtdışında yaşayan Halkevleri üyesi Selbihan Kurtel’in eski ikameti olduğu açığa çıktı. Polis son operasyonların hemen hepsinde olduğu gibi yine kapıları kırdı, Kurtel için geldiklerini belirtti ama başka gerekçe söylemedi, arama izni göstermeden evi aradı, evde bulunan ablasını yere yatırıp ters kelepçe yaparak kafasına silah dayadı. Kurtel ailesi baskın nedeniyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacak

İstanbul’da bir “yeni tip” polis baskını daha: “Benden dolayı aileme yapılıyorsa, muhalif kimlikli herkese yapılabilir bu”

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı yapılan protestoların ardından 5 ve 6 Ocak günlerinde sabaha karşı düzenlenen operasyonlarda şiddet gösterilerine dönüştürülerek basılan evlerin hakkında gözaltı kararı çıkarılan üniversitelilerin evleriyle sınırlı olmadığı açığa çıkmıştı.

YANLIŞ EVE GİRDİ, ENGELLİ KADINI YERE YATIRDI, KAPISINI KIRDIKLARI EV İÇİN “HASAR YOKTUR” DİYE TUTANAK TUTTULAR

KAPIYI TEKMELEYEREK GİRDİ, BİR ÜNİVERSİTELİYİ SORDU, ÖZÜR DİLEYEREK ÇIKTILAR 

Polis zil çalmak ya da kapının açılmasını beklemek yerine evlere kapıları kırarak girdiği ve herhangi bir belge göstermeden arama yapıp çıktığı için bu operasyonların hukuki boyutuna ilişkin henüz bir veri yok.

Ancak evi basılan yurttaşlar yaşananları duyurup seslerini yükselttikçe operasyonun gerçek boyutu adım adım açığa çıkıyor.

6 Ocak’ta sabahı özel harekat polisleri tarafından basılan evilerden birinin de iki yıldır yurtdışında yaşayan Halkevleri üyesi Selbihan Kurtel’in eski ikameti olduğu, Kurtel’in sosyal medya paylaşımları ile açığa çıktı.

2,5 saat terör estirdiler

Kurtel yurtdışına çıktığının bilinmesine rağmen, İstanbul’da şu anda ablası S.K.’nin ikamet ettiği evinin onlarca özel harekât polisi tarafından basıldığını, polislerin S.K.’yi duvara yapıştırıp ellerini arkadan bağlayarak hakaret ettiğini, kafasına silah dayadığını, arama yaparken de ev içinde bir odanın kapısını kırdığını yazdı.

Sendika.Org’a konuşan Kurtel, evde iki buçuk saat boyunca kalan polislerin evde yalnız olan ablasını kelepçeledikten sonra dalga geçerek “kimliğini ver” dediklerini, odalarda arama yapmak için evin kilitli bir iç kapısını zorladıkları sırada “bırakın kapıyı açayım” diyen ablasına izin vermeyip kapıyı kırdıklarını söyledi.

Kurtel’in aktarımına göre polis, abla S.K. için de GBT incelemesi yaptı ve “Bir şey çıksaydı seni de götürürdük” dedi.

Kurtel, “Beni sormuşlar, ablam da iki yıldır yurtdışında olduğumu söylemiş, hakaret etmiş, evdeki resmimi yere atmışlar. Kapıyı tekmeyle içe çökertmişler ama ‘herhangi bir zarar yoktur, komşular şahittir’ diye tutanak tutup, ablamın ve iki komşunun imzalamasını istemişler. Onlar da bir an önce bu durumdan kurtulmak için o durumun şoku altında imzalamış. Polisler de 2,5 saatin ardından ayrılmışlar” diye konuştu.

“Yaşananların saklı kalmaması lazım”

Kurtel polisin geliş sebebini söylemediğinin altını çizerek, “Üç ay kadar önce telefonla arayıp karakola gitmem gerektiğini söylemişler ama yurtdışında olduğum için gidemeyeceğim gibi eve bir tebligat da gelmedi. Hakkımda bir dava yok. Bir soruşturma varsa da ya da gerekçesi her ne ise bilmiyoruz” dedi.

Kurtel şöyle konuştu: “Başımıza gelenleri Twitter’a özellikle yazdım. Biz mücadele eden, bilinen, örgütlü kimliği olan insanlarız. Fakat sıradan bir komşumuzun başına da böyle bir şey geldiğinde bunun bilinmesi gerekiyor. Bu ülkede tecavüzler saklanıyor, gözaltına kayıplar oluyor, yaşananların saklı kalmaması lazım. İnsanlar bunun tedirginliğiyle yaşıyor. Yeni bir durumla karşı karşıyayız. İktidarın yüzünü artık başka bir şekilde göstermesi diye düşünüyorum. Kesinlikle en ufak bir tavizimiz olmayacak. Yargıya güvenimiz zedelenmiş olsa da suç duyurusunda bulunacağız, kayıt altına aldıracağız. Benden dolayı aileme yapılıyorsa, muhalif kimlikli herkese yapılabilir bu.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur