Eğitim Sen 11. Genel Kurulu: Sendikal mücadele tartışması koltuk pazarlığının gölgesinde kaldı

Eğitim Sen 11. Olağan Genel Kurulu'nun ilk günü, sonuçsuz kalan yönetim pazarlıkları nedeniyle yaşanan gerilimin ve hapisteki üyelerin oy çokluğuyla ihraç edilmesinin gölgesinde geçti

Eğitim Sen 11. Genel Kurulu: Sendikal mücadele tartışması koltuk pazarlığının gölgesinde kaldı

KESK’e bağlı Eğitim Sen’in 11. Genel Kurulu, Ankara’da toplandı. Genel Kurulun ilk gününde eğitim ve bilim emekçilerinin sendikal mücadeleyi nasıl ilerleteceğine ilişkin tartışmalar, yönetim pazarlıklarının gölgesinde kaldı. Bir önceki dönemde Demokratik Emek Platformu (Yurtseverler) ile birlikte yönetimde olan Devrimci Sendikal Dayanışma (DSD) grubu genel kurul salonunu terk etti. DSD, Demokratik Emek Platformu grubunun yönetimi kendisine göre dizayn etmeye çalıştığını savunurken, kürsüden “Mevki, makam için mücadeleyi terk ediyorsunuz” eleştirisiyle karşılaştı.

Genel Kurul’a damgasını vuran bir diğer olumsuz tablo da Kamu Emekçileri Cephesi grubunun hapisteki üyeleri Nuriye Gülmen, Acun Karadağ ve Mehmet Dersulu’nun ihraç edilmesiydi. Hapisteki üyelerin ihraç edilmesinin doğru olmadığı yönündeki itirazlara rağmen ihraç önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.

DSD çekildi

DSD adına konuşan bir delege, pandemi nedeniyle genel kurulun ertelenmesini talep ettiklerini, hâkim grubun kendi dar siyasal çıkarlarını sendikal mücadelenin çıkarlarının önüne koyduğunu ve Eğitim Sen’in ve KESK’in mücadele tarihiyle bağdaşmayan dayatmalar karşısında genel kuruldan çekildiklerini belirtti.

Konuşmanın ardından KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ve Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’ın da arasında bulunduğu DSD’li delegeler salonu terk etti.

KESK’in Demokratik Emek Platformu üyesi olan diğer eş başkanı Mehmet Bozgeyik ise DSD’li delegelerin pek çok kararın altında imzaları ve sorumlulukları olduğunu belirterek, genel kurulu terk etmelerini eleştirdi.

Devrimci Öğretmen yönetimde yer almayacak

Devrimci Öğretmen adına konuşan bir delege ise bir hafta önce sendikaların genel kurullarını ertelemeye gerek olmadığını söyleyenlerin, başkanlık pazarlığında anlaşamayınca pandemiyi hatırlayarak salonu terk ettiğini söyleyerek DSD’nin açıklamasına tepki gösterdi. Yurtseverler’in tutumunu da eleştiren delege, sendikal mücadeleye ilişkin tartışmaların yönetim pazarlıklarını aşamadığını belirterek bu koşullarda hiçbir yönetim organında yer almayacaklarını açıkladı.

Emek Hareketi de “nispi temsil” sistemini savunduklarını vurgulayarak hem DSD’yi hem de Yurtseverler’i eleştirdi.

Hapisteki üyeler ihraç edildi

Genel Kurula damgasını vuran bir diğer olumsuzluk da “Yüksel direnişçileri” olarak da bilinen Kamu Emekçileri Cephesi’nin tutuklu üyeleri Nuriye Gülmen, Acun Karadağ, Mehmet Dersulu’nun ihraç edilmesi yönündeki önerinin oylanması idi.

Kamu Emekçileri Cephesi oylamayı protesto ederken, Devrimci Öğretmen grubu da hapisteki üyeler hakkında kendilerini savunamadıkları koşullarda böylesi bir kararın doğru olmayacağını belirterek oylamanın ertelenmesini istedi. Ancak oylama gerçekleşti ve ihraçlar oy çokluğuyla kabul edildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur