Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: “Ana sorun yoksulluktur; depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez”

Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İzmir depreminin ardından FOX Haber'e açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ercan, deprem sorununu çözmek için öncelikle ülke ekonomisinin düzelmesinin gerektiğine dikkat çektiği konuşmasında, "Yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem size o kadar yakındır. Depremde zaten yoksullar ölür, zenginler ölmez" dedi

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: “Ana sorun yoksulluktur; depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez”

Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İzmir depreminin ardından FOX Haber’e açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ercan, deprem sorununu çözmek için öncelikle ülke ekonomisinin düzelmesinin gerektiğine dikkat çektiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

Yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem size o kadar yakındır. Depremde zaten yoksullar ölür, zenginler ölmez. Hiçbir ünlünün, zenginin enkaz altından çıkarıldığını duymadınız, duymayacaksınız. Ana sorun yoksulluktur. Eğer Papua Yeni Gine’nin parası Türkiye’nin parasından iki kat daha değerli ise biz daha çok deprem programı yaparız sizinle.

İzmir depremi için uyarmıştı

18 Ekim’de Ege Denizi Gökçeada açıklarında saat 11.07’de meydana gelen ve Çanakkale açıklarında hissedilen, yerin 5 buçuk kilometre derinliğinde 4,3 büyüklüğündeki depremin ardından Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Bu deprem kuzey Ege’de 6,3 ile 7 arasında bir deprem yaratmak üzere hazırlandığını gösteriyor. Bundan Çanakkale, İzmir, Balıkesir, Edirne kıyı kesimi depremden etkilenir” demişti.

CNN Türk’te yer alan habere göre, son günlerde meydana gelen irili ufaklı depremlerin bir çizgisellik oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ercan şunları söylemişti:

Kuzey Anadolu Kırığı’nın Yunanistan uzantısı olan Kuzey Ege Kırığı’nda bir hareketlenme var. Bu tabii ki Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Depremler Çanakkale’ye yakın olarak Gökçeada, bunun yanı sıra Selanik’in önünde Üç Parmak Yarımadası, yine hemen Atina’nın yanında Eğriboz Adasının kuzeyinde olmak üzere depremler bir çizgisellik gösteriyor. Bu çizgisellik Kuzey Anadolu Kırığı’nın Ege’deki uzantısının etkin olduğunu ve kuzey Ege’de bir deprem yaratmak üzere hazırlandığını gösteriyor. Büyüklüğü 6,3 ile 7 arasında bir büyüklük olur.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur