IŞİD’lilerin yargıya güveni tam: Mersin’de IŞİD’in istihbaratçısı tahliye edildi

Geçtiğimiz yıl Mersin’de yakalanan IŞİD’in istihbaratçısı Suriyeli Kuteybe Hammet, yargılandığı davanın ikinci duruşmasında tahliye edildi

IŞİD’lilerin yargıya güveni tam: Mersin’de IŞİD’in istihbaratçısı tahliye edildi

Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan IŞİD’in istihbaratçısı Suriyeli Kuteybe Hammet, yargılandığı davanın bugün (22 Ekim) görülen ikinci duruşmasında tahliye edildi.

Kuteybe Hammet, Mersin’de geçtiğimiz yıl 22 Kasım’da düzenlenen operasyonda 12 kişiyle birlikte gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin Suriye’de örgüt adına faaliyette bulundukları ve Türkiye’ye kaçak yollardan giriş yaptıkları belirtilmişti.

DHA’nın haberine göre, gözaltına alınan Kuteybe Hammet’in evindeki bilgisayarında yaklaşık 4 bin IŞİD’linin bilgileri ile haritalar, fotoğraflar ve örgüt üyelerinin takibi amacıyla yapılmış keşifler ile silahların sevk güzergâhlarını gösteren bilgiler bulunmuş ve sevk edildiği adliyede tutuklanan Hammet’in dosyası ayrılmıştı.

65 sayfalık iddianame

Yürütülen soruşturma sonunda Kuteybe Hammet hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle 65 sayfalık iddianame hazırlandı.

Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Kuteybe Hammet’in Suriye’de IŞİD adına çatışmalara katıldığı, Türkiye’de de örgüt adına faaliyetlerini sürdürerek çatışma bölgelerinde bulunan örgüt üyeleriyle irtibat kurduğu ifade edildi.

Kuteybe Hammet’in ikametinde bulunan dijital materyallerde farklı ülkelerden 4 bine yakın IŞİD üyesinin isimlerinin yanı sıra “örgüte katılmadan önceki mesleği”, “gittiği ülkeler”, “hangi sınır bölgesini kullandığı ve aracısı”, “referans bilgileri”, “uzmanlık alanı” ve “savaşçı, eylemci ya da canlı bomba eylemcisi” gibi kategorilerin bulunduğu künye şeklindeki ayrıntılı formun bulunduğu, ayrıca çok sayıda fotoğraf, harita ve görüntüler yer aldığı belirtildi.

Belgelerde Ankara Katliamı Davası sanığı da var

IŞİD istihbaratçısına ait bilgisayarda bulunan belgeler arasında 10 Ekim Ankara Katliamı Davası sanıklarından Hacı Ali Durmaz’a ait olduğu belirtilen bir form da yer aldığı ortaya çıkmıştı.

Tahliye edildi

Bugün görülen davanın ikinci duruşmasında Kuteybe Hammet ve avukatı hazır bulundu. Hammet, tercüman aracılığıyla ifade verdi.

Önceki duruşmalarda itirafçı olan Kuteybe Hammet, ifadelerini tekrarlayıp tahliyesini talep etti. Talebi kabul eden mahkeme heyeti, yurtdışına çıkış yasağı getirdiği Kuteybe Hammet’in tahliyesine karar verdi.

Güneş’ten Prakash’a IŞİD’liler tek ses: “Bizi Türk yargısına emanet edin!” – Vecih Cuzdan

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur