DİSK/Enerji-Sen’den EPDK kararına tepki: Sermayenin çıkarları korundu, sayaç okuma işçileri kapı kapı dolaşmaya devam edecek

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, EPDK kararındaki “salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması” iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterek “Sermayenin çıkarları korundu, sayaç okuma işçileri kapı kapı dolaşmaya devam edecek” dedi

DİSK/Enerji-Sen’den EPDK kararına tepki: Sermayenin çıkarları korundu, sayaç okuma işçileri kapı kapı dolaşmaya devam edecek

DİSK/Enerji-Sen, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle sayaç okumalarına ilişkin açıkladığı yeni düzenlemeye tepki gösterdi.

Sendika.Org’a konuşan DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, EPDK kararındaki “salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması” iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

EPDK’nin açıklamasındakiKıyasen Fatura Düzenlemesi sadece karantinaya alınan ve idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir” bölümüne dikkat çeken Keskin, sayaç okuma işçilerinin kapı kapı dolaşmaya devam edeceğini söyledi.

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Keskin, şu ifadeleri kullandı:

Bu süreçte Türkiye halkının sağlığını gözetselerdi sayaç okuma işlemini tümden iptal ederlerdi. Ama enerji işkolunda sayaç okuma, sermayenin can damarıdır. Bu yüzden sermayenin çıkarlarını koruyan bir karar aldılar. Dolayısıyla işçiler okuma işlemi için kapı kapı dolaşmaya devam edecek. Biz, acil olarak halkın ve enerji çalışanlarının sağlığının gözetilerek sayaç okuma işlemlerinin bu süreçte iptal edilmesini istiyoruz.

İGDAŞ çalışanı COVID-19’dan vefat etti

Öte yandan “İBB ailesi olarak küresel salgında maalesef ilk kaybımızı verdi” diyen İBB Sözcüsü Murat Ongun, İGDAŞ çalışanı Bengül Demirel’in dün (2 Nisan) COVID-19 nedeniyle vefat ettiğini yazdı.

Konuya ilişkin DİSK/Enerji-Sen İstanbul Büyükşehir Enerji Çalışanları sayfasından yapılan paylaşımdaBasından beri yükselttiğimiz taleplerimizde ne kadar haklı ne kadar meşru olgumuzun kanıtıdır bu haber. Hayatımıza karşı bir maaş ikramiye diyenler, EPDK, Botaş ve insan sağlığından her şeyi önde tutanlar hepiniz sorumlusunuz ve işçilere hesap vereceksiniz. Meslektaşımıza rahmet ve tüm enerji çalışanlarına başsağlığı diliyoruz” denildi.

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, dün İGDAŞ yetkilileriyle görüştüklerini belirterek, bu hususta gerekli tedbirlerin alınması ve işçilerin sahadaki iş yükünün hafifletileceği sözünü aldıklarını söylemişti.

SAYAÇ OKUMA İŞÇİLERİ İÇİN İSKİ’DE KAZANIM VAR, SIRA İGDAŞ’TA: “SORUMLULUK EPDK’DE ANCAK ŞİRKET DE BİR DİZİ TEDBİR ALABİLİR”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur