Sayaç okuma işçileri için İSKİ’de kazanım var, sıra İGDAŞ’ta: “Sorumluluk EPDK’de ancak şirket de bir dizi tedbir alabilir”

İSKİ, koronavirüs (COVID-19) önlemleri kapsamında sayaç okuma işçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için bir dizi tedbir aldı. DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin olumlu bir adım atıldığını ancak alınan tedbirlerin yeterli olmadığını belirtti. Benzer bir sürecin İGDAŞ için de geçerli olduğunu belirten Keskin, “Burada Enerji Bakanlığı ve EPDK’nin sorumluluğu var ancak yine de İGDAŞ’ın alabileceği bir dizi tedbir söz konusu” dedi

Sayaç okuma işçileri için İSKİ’de kazanım var, sıra İGDAŞ’ta: “Sorumluluk EPDK’de ancak şirket de bir dizi tedbir alabilir”

DİSK/Enerji Sen’de örgütlenen İSKİ işçilerinin ısrarlı talep ve eylemleri sonuç verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İSKİ, koronavirüs (COVID-19) önlemleri kapsamında sayaç okuma işçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için aldığı tedbirleri genişletti.

Sendika.Org’a konuşan DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, İSKİ’nin dönüşümlü çalışma sistemine geçtiğini belirterek, “İşçilerin, haftanın dört günü idari izinli sayıldıkları bir sistem bu. Ayrıca koruyucu ekipmanlar sağlandı. Aboneyle temas sıfıra indirildi” ifadelerini kullandı.

Alınan tedbirlerin önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını söyleyen Keskin, 31 Mart’ta İSKİ’ye 8 maddelik bir talep listesi ilettiklerini ve burada Şile, Silivri, Beykoz, Çatalca, Sarıyer ve Tuzla gibi ilçelere bağlı köylerde kapı kapı gezen işçilerin durumuna dikkat çektiklerini hatırlatarak bu işçilerin durumunda bir değişiklik olmadığını söyledi.

Keskin bu durumun çözülmesi gerektiğini belirterek “Çalışma koşullarında gerekli iyileştirilmelerin tamamlanması için yetkililerle temasımız sürecek” dedi.

İGDAŞ işçileri için EPDK kararı lazım ama…

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş (İGDAŞ) bünyesinde çalışan yaklaşık 100 sayaç okuma işçisi de salgın günlerinde sahadaki çalışma koşullarını protesto ederek dün (1 Nisan) iş bıraktı.

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Keskin, elektrik ve gaz faturaları konusunda Enerji Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) sorumluluğuna dikkat çekerek “EPDK konuyla ilgili toplantı halinde. Buradan hem doğalgaz hem de elektrik alanında çalışan sayaç okuma işçileri ve vatandaşlar için net bir karar alınmalı. Türkiye’deki bütün sayaç okuma işçilerinin sahadan çekilip idari izinli sayılması ve vatandaşların faturalarının ertelenmesi kararı alınması gerekiyor” dedi.

İGDAŞ’ın sayaç okuma işçilerine koruyucu ekipman ve dezenfektan verdiğini belirten Keskin, işçilerin çalışma saatleri konusunda da düzeltme yapılması gerektiğini belirtiyor:

İşçi arkadaşlarımız cumartesi günleri idari izinli sayılabilir, hafta içi de çalışma saatlerinde değişiklik yapılabilir. İşçiler, trafiğin yoğun olmadığı saatlerde sahaya çıkabilir. Örneğin sabah 8 veya 9’da değil, 10’da ilk okumanın yapılması. Son okumanın ise iş çıkışı saatlerinde değil, örneğin 16’da yapılması gibi. Bunlar için EPDK kararının beklenmesi gerekmiyor.

Keskin, konuya ilişkin İGDAŞ yetkilileriyle görüştüklerini belirterek, bu hususta gerekli tedbirlerin alınması ve işçilerin sahadaki iş yükünün hafifletileceği sözünü aldıklarını kaydetti.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur