Kadıköy’de kadınlardan eylem: Yeldana Kaharman’a ne oldu?

AKP Milletvekili Tolga Ağar’ın evine gittikten bir gün sonra ölü bulunan gazeteci Yeldana Kaharman cinayetine dikkat çeken Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, “Yeldana’nın ve şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden tüm kadınların peşini bırakmayacağız” dedi

Kadıköy’de kadınlardan eylem: Yeldana Kaharman’a ne oldu?

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, 28 Mart 2019 yılında AKP Milletvekili Tolga Ağar’ın Elazığ’daki evine gittikten bir gün sonra ölü bulunan gazeteci ve üniversite öğrencisi Yeldana Kaharman için Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

KADIN GAZETECİNİN ÖLÜMÜNDE TECAVÜZ İDDİASI: “MEHMET AĞAR, OĞLUNU HELİKOPTERLE KAÇIRDI”

“Kadına yönelik şiddete son! Yaşamak istiyoruz!” pankartının açıldığı eylemde, açıklamayı inisiyatif üyesi Gamze Toprak yaptı. Toprak, erkeklerin devletten aldığı cesaretle 2019’da 474, 2020’nin ilk ayında 27 kadını katlettiğini hatırlattı.

“Kadınlar intihara sürükleniyor”

Erkeklerin kadınları katletmekle kalmadığını ifade eden Toprak, “Baskıları şiddetleriyle kadınlar intihara sürükleniyor. Yeldana Kaharman, Elazığ’da İletişim fakültesi öğrencisiydi ve aynı zamanda yerel bir kanal olan Kanal 23’te çalışıyordu. Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın oğlu AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar ile röportaj yapmak için evine gittikten bir gün sonra Yeldana evinde ölü bulunuyor” dedi.

“Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok”

Yeldana Kaharman’ın şüpheli bir biçimde hayatını kaybetmesinin ne ilk ne de son olduğunu belirten Toprak, “Hâlâ Rabia Naz’a, Nadira’ya, Dersim’de hâlâ kayıp olan Gülistan Doku’ya ne olduğunu soruyoruz? Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok. Tekrar ediyoruz: Yeldana’ya ne oldu? Yeldana’nın ve şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden tüm kadınların peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

Toprak, şüpheler üzerine yanıtlanması için şu soruları yöneltti:

– AKP Milletvekili Tolga Ağar’ın Yeldana’ya tecavüz ettiği iddiası doğru mu?

– Mehmet Ağar’ın oğlunu helikopterle aldırdığı doğru mu?

– Kaharman gerçekten intihar mı etti, tecavüz sonrası intihara mı sürüklendi, yoksa susturulmak mı istendi?

Yetkililerin bir an önce tüm bu soruların cevabını başta kadınlara vermesi gerektiğini söyleyen Toprak, savcıları konuyu aydınlatmak adına derhal adli soruşturma başlatmaya çağırdı.

Açıklama, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganlarıyla son buldu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur