Macron, Türkiye destekli Suriyeli cihatçıların Libya’ya gönderilmesine karşı

Kendisi açısından “Suriyeli ve yabancı savaşçıların Trablus şehrine varmasının endişe verici olduğunu” söyleyen Macron, “Buna son verilmeli” dedi

Macron, Türkiye destekli Suriyeli cihatçıların Libya’ya gönderilmesine karşı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan liderlerden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya’ya yabancı savaşçıların gönderilmesine karşı olduğunu, böylesi müdahalelerin yalnızca çatışmayı körüklediğini ve herkes için yeni riskler yarattığını söyledi.

Kendisi açısından “Suriyeli ve yabancı savaşçıların Trablus şehrine varmasının endişe verici olduğunu” söyleyen Macron, “Buna son verilmeli” dedi.

Erdoğan “farklı ekipler” demişti

Libya tezkeresinin 2 Ocak’ta AKP-MHP oylarıyla TBMM’den geçmesinin ardından Tayyip Erdoğan, 5 Ocak’ta katıldığı bir televizyon programında Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) destek için asker gönderildiğini duyurmuştu.

Türk askerlerinin doğrudan çatışmaya katılmayacağını, bunun yerine operasyonları koordine edeceğini söyleyen Erdoğan, “şu anda muharip güç olarak bizim orada farklı ekiplerimiz olacak” demişti.

Erdoğan “farklı ekipler” ile kimleri kastettiğine açıklık getirmezken Aralık sonu ve Ocak başında Türkiye’den Libya’ya yoğun uçuşlar gerçekleşmiş, Libya’ya giden Suriyeli cihatçılar uçakta ve Libya’da çektikleri videoları sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı. Şu anda Libya’da 600 Suriyeli cihatçının bulunduğu tahmin ediliyor.

“Libya’da barışa giden yol Türkiye’den geçmiyor”

Libya Ulusal Ordusu sözcüsü Ahmed el-Mismari de dün (18 Ocak) yaptığı açıklamada Erdoğan iktidarını Libya’ya cihatçıları göndermekle suçlayarak “[Erdoğan] Kürtleri öldürmek, kentlerini yok etmek ve ekonomilerini tahrip etmek için IŞİD’i ve diğer terör örgütlerini destekledi… [Türkiye] IŞİD ve El Kaide üyelerinin bir operasyon üssüydü. Libya’da barışa giden yol Türkiye’den geçmiyor” demişti.

İlgili içerikler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur