Libya Ulusal Ordusu sözcüsü: “Erdoğan IŞİD’i ve El Kaide’yi destekledi… Libya’da barışa giden yol Türkiye’den geçmiyor”

Libya topraklarının büyük bölümünü elinde tutan Libya Ulusal Ordusu’nun sözcüsü Mismari, "[Erdoğan] Kürtleri öldürmek, kentlerini yok etmek ve ekonomilerini tahrip etmek için IŞİD’i ve diğer terör örgütlerini destekledi... [Türkiye] IŞİD ve El Kaide üyelerinin bir operasyon üssüydü. Libya’da barışa giden yol Türkiye’den geçmiyor" dedi

Libya Ulusal Ordusu sözcüsü: “Erdoğan IŞİD’i ve El Kaide’yi destekledi… Libya’da barışa giden yol Türkiye’den geçmiyor”

Berlin Konferansı öncesi Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) bir propaganda atağına geçerek, Tayyip Erdoğan’ı ve MİT’in cihatçı örgütlere yardım için kullandığı paravan diye andığı İHH’yi hedef aldı.

LUO sözcüsü Ahmed el-Mismari, Türkiyeli STK’lerin Libya’daki operasyonlara destek sağladığını söyleyerek, Suriye’de El Kaide’ye tıbbi desteğin yanı sıra silah ve lojistik destek de sağladığını söylediği İHH İnsani Yardım Vakfı’nın bunların başında geldiğini vurguladı.

Mismari, Erdoğan’ın Avrupa’yı mülteci ve cihatçı göçü ile tehdit etmesine göndermeyle, “Son 48 saat içerisinde 41’den fazla Suriyeli teröristin Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) destekli insan tacirlerinin yardımıyla Trablus sahillerinden ayrılıp İtalya’ya gittiğini biliyor musunuz?” dedi. Son dönemde Suriye’den Libya’ya taşınan cihatçılara dair çok sayıda görüntü yayımlanmıştı.

Mismari, Türkiye’nin Libya topraklarında “operasyon odaları” kurduğunu da söyleyerek bunlara ilişkin işaretli bir harita da gösterdi.

“Erdoğan, Kürtlere karşı IŞİD’i destekledi”

Mismari, Erdoğan iktidarının Kürtlere karşı savaşta cihatçılara verdiği desteği hatırlatarak şunları söyledi:

“[Erdoğan] Kürtleri öldürmek, kentlerini yok etmek ve ekonomilerini tahrip etmek için IŞİD’i ve diğer terör örgütlerini destekledi… [Türkiye] IŞİD ve El Kaide üyelerinin bir operasyon üssüydü. Libya’da barışa giden yol Türkiye’den geçmiyor.”

LUO sözcüsü ayrıca Erdoğan’ın Suriyeli mülteciler üzerinden yürüttüğü pazarlık siyasetini de şu sözlerle hedef aldı:

“Binlerce Suriyeli mülteciyi satışa çıkardınız. Terörizmin Avrupa’da yayılmasından sorumlusunuz ve bunu da Avrupa’dan yüzlerce genci IŞİD ve El Kaide saflarına katıp Suriye’deki savaşa iterek yaptınız.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur