Kaz Dağları’nda ağaç kesimi devam ediyor: Direnişçiler suç duyurusunda bulundu

Kaz Dağları’nda Alamos Gold  tarafından sürdürülen madencilik faaliyeti durdurulmasına rağmen ağaç katliamı devam ediyor. Direnişçiler kesim yapanlar ve izin verenler hakkında suç duyurusunda bulunacak

Kaz Dağları’nda ağaç kesimi devam ediyor: Direnişçiler suç duyurusunda bulundu

Kaz Dağları Kirazlı Mevkii’inde altın arama ve çıkarma faaliyeti yürüten ancak madencilik ruhsatı yenilenmediği için maden çalışmaları durdurulan alanda ağaç kesme işlemleri devam ediyor. Her gün sabah ve akşam yürüyüşlerle bölgede incelemelerde bulunan Su ve Vicdan Nöbeti direnişçileri 24 Ekim’de maden sahasında kesimin devam ettiğini tespit etti.

“Alan maden şirketinin kullanımına hazırlanıyor”

Konuya ilişkin Sendika.Org’a konuşan Mehmet Öztürk, Su ve Vicdan Nöbeti’nin 109 gündür devam ettiğini beliterek süreci şu sözlerle aktardı:

Sabah ve akşam yaptığımız maden sahası incelemelerinde 24 Ekim günü ağaç kesimlerinin devam ettiğini gördük ve durumu jandarmaya bildirdik. Jandarma 90 dönümlük arazinin Bayramiç Orman Şefliği tarafından bir kişiye ihale edildiğini belirtti. Ancak kesim yapılan alan Maden şirketinin ÇED alanı içerisinde ve ruhsat süresi biten alanda her türlü kesim faaliyeti hukuksuzdur. Bu kesimi her ne kadar madencilik şirketi yapmamış gibi görünse de, bu alan ana cevherin çıkarılacağı bölge. Bu kesim işlemleriyle alan maden şirketine hazır hale getiriliyor.

30 Ekim’de konuya ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını ve CİMER üzerinden dilekçe gönderdiklerini ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Öztürk, hukuki mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını belirterek, bugün (11 Kasım) Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

MADEN ŞİRKETLERİ KAZ DAĞLARI’NDA AĞAÇ KATLİAMINA DEVAM EDİYOR

KAZ DAĞLARI’NDAKİ ŞİRKETLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU: “AĞAÇ KESİMLERİNE SON VERİLSİN”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur