Kaz Dağları’ndaki şirketler hakkında suç duyurusu: “Ağaç kesimlerine son verilsin”

Kirazlı’da çadır nöbetine devam eden "Her Yer Kaz Dağları" platformu, Alamos Gold’a ait proje işletme ruhsatının yenilenmemiş olmasına rağmen ağaç kesim ve inşaat işlerinin sürmesi nedeniyle suç duyurusunda bulundu

Kaz Dağları’ndaki şirketler hakkında suç duyurusu: “Ağaç kesimlerine son verilsin”

“Her Yer Kazdağları” platformu, ruhsatı yenilenmemesine rağmen Kaz Dağları’nda çalışmasını sürdüren şirketler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kaz Dağları’nda yaptığı altın madeni çalışmaları, ağaç kesimleri ve kazılar nedeniyle büyük tepki çeken Kanadalı Alamos Gold şirketinin, süresi 13 Ekim’de sona eren ruhsatı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından uzatılmamıştı. Bu duyuru Alamos Gold firmasının resmi web sayfasında da duyurulmuştu.

“Her Yer Kazdağları” platformu yaptığı yazılı açıklama ile ÇED alanında ağaç kesimlerinin ve alana su temin edecek barajda ve su hattında inşaatların devam ettiğini açıkladı. Yaşam alanı savunucuları da Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik şirketleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Platform, Kaz Dağları’nda devam eden çalışmalar hakkında Çanakkale Adliyesinde suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna Kazdağları İstanbul Dayanışması da destek verdi.

Çanakkale Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında “Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını savunan yurttaşlar olarak Kaz Dağları’nda ruhsatı yenilenmemiş olmasına rağmen çalışmalara devam eden Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik şirketine karşı suç duyurusunda bulunuyoruz” denildi.

“Ağaç kesimlerine son verilsin, yasal işlem başlatılsın”

Açıklamanın devamında yetkililere seslenilerek ağaç kesimlerine son verilmesi ve Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik hakkında yasal işlem başlatılması talep edildi:

13 Ekim’de işletme ruhsat süresi dolan ve yenilenmeyen Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Sahası’nda belgelediğimiz ağaç kesimlerinin suç duyurusu için Çanakkale Adliyesideyiz. Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik’in Kirazlı Altın ve Gümüş Madenciligi Projesi’nin 82225 numaralı işletme ruhsatının süresi 13 Ekim 2019 tahininde son bulmuş ve yenilenmemiştir. Buna rağmen 24 Ekim 2019 tarihinde maden sahasında ağaç kesimlerine devam ettikleri görülmüştür. Anayasa’nın 56. Maddesi’ne dayanarak, sağlıklı bir çevrede yaşam hakkımızı savunuyor ve Kaz Dağları’mızda yapılan tüm katliamların takipçisi olacağımızı tekrar dile getiriyoruz. Yetkililerden Alamos Gold’un ve Doğu Biga Madencilik’in hukuksuz olarak gerçekleştirdiği ağaç kesimlerine son verilmesini ve haklarında yasal işlem başlatılmasını talep ediyoruz.

Ekoloji Birliği: “Şirketin çalışması suçtur”

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan ise firmanın alanı boşaltıp bir an önce bölgeyi terk etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Firmanın inşaat faaliyetlerini 2021’e kadar ertelediklerini duyurduğunu hatırlatan Doğan, buna karşın şirketin ruhsatı yenilenmemiş bir alanda ağaç kesimlerine ve inşaat faaliyetlerine devam ettiğini ve buna göz yumulmasının suç olduğunu belirterek “Her Yer Kazdağları tarafından yapılan suç duyurusu çok haklı ve yerindedir. Bizler de Ekoloji Birliği olarak bileşenlerimize yapacağımız çağrı ile Türkiye’nin her yanından adliyelere giderek suç duyurusunda bulunulması ve suçluların cezalandırılması çağrısında bulunacağız” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur