TCDD kendini kurtarmanın derdinde: Olmayan eğitimin tutanağı hazırlanmış

TCDD, tren kazasından altı gün sonra “makasçıya eğitim verdik” diye tutanak hazırlamış

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren 13 Aralık’ta Yenimahalle’deki Marşandiz istasyonunda yol kontrolü yapan kılavuz trene çarpmış, kaza sonucu 9 kişi hayatını kaybederken, 86 kişi de yaralanmıştı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, kazaya ilişkin soruşturmada, tutuklanan makasçı Osman Yıldırım’ın “Eğitimini almadım” şeklindeki ifadesi üzerine suçlanan TCDD’nin kendisini kurtarmak için skandal bir tutanak imzaladığı ortaya çıktı. TCDD Gar Müdürlüğü tarafından kazadan 6 gün sonra hazırlanan tutanakta, Samsun’dan Ankara’ya geçici görevle gelen tren teşkil memuru Yıldırım’ın “oryantasyonunun sağlandığı” öne sürüldü. Bu eğitimden sonra Osman Yıldırım’a ait “İşbaşı Eğitimi Takip Formu” düzenlendiği savunulan tutanakta “Ancak tutanağın imzalatılması sehven unutulmuştur” iddiasında bulunuldu.

Samsun’dan geçici görevle Ankara’ya geldiğini, kazanın olduğu zaman ikinci gece nöbetine çıktığını söyleyen Osman Yıldırım ifadesinde, “Park halinde olan 06.30 Konya trenini hareket memurunun talimatıyla H1’den sevk etmem için ‘panodan elektrik kontrollü S makası’ yeşil renkli butona basarak H1’e geçirdiğimi hatırlıyorum. Ancak bunu yoğunluk nedeniyle Sinan Y’ye teyit ettirdiğimi hatırlamıyorum. Daha önce panodan elektrik kontrollü S makas işleyişini görmemiştim. Eğitimini de almadım” demişti.

Tutuklanan makasçının, “eğitim almadığını” vurgulaması, gözleri TCDD yönetimine çevirdi. Ankara-Sincan arasındaki demiryolu hattını sinyalizasyon sistemi kurmadan açan TCDD, kazadan 4 gün önce de tren trafiğini değiştirmesi nedeniyle okların hedefindeydi. TCDD’nin kazadan 6 gün sonra “kendilerini kurtaracak” bir tutanak hazırladığı ortaya çıktı. Soruşturma dosyasına da giren ve Cumhuriyet’in ulaştığı tutanak, TCDD Gar Müdürü Talip Ünal, Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz ile üç tren teşkil memuru tarafından 19 Aralık 2018 tarihinde imzalandı.

“Sehven unuttuk”

“Samsun Gar Müdürlüğü’nün 18 Ekim 2018 tarihli görevlendirme yazısı ile Ankara Garı’na 20 Ekim’de gelen tren teşkil memuru Osman Yıldırım’ın garda trenlerin trafiğinde uygulanacak kurallar ile makasların kullanımı konusunda daha önceden bu eğitimi almış personelle birlikte çalıştırılarak oryantasyonu sağlanmıştır” denilen tutanakta, bu eğitimden sonra Osman Yıldırım’a ait “İşbaşı Eğitimi Takip Formu” düzenlendiği, ancak “sehven imzalatılmasının unutulduğu” kaydedildi.

“Toplantı da yaptık”

Tutanakta, ayrıca 7 Aralık 2018 Cuma günü saat 16.00 sıralarında tren teşkil görevlileri İbrahim İlhan, Adem Yılmaz ve Osman Yıldırım’la Gar Müdür Yardımcılığı Bürosu’nda 9 Aralık tarihinden itibaren başlayacak olan çalışma kuralları ve yeni nöbet düzeniyle ilgili toplantı yapıldığı da yazıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur